Це був договір про ненапад між нацистською Німеччиною та Радянським Союзом, який розділив Східну Європу між ними. Пакт був підписаний у Москві 23 серпня 1939 року міністром закордонних справ Німеччини Ріббентропом і міністром закордонних справ СРСР Молотовим.
Окрім публічно оголошених положень про ненапад, договір містив таємні протоколи. Відповідно до секретних протоколів цього договору до сфери впливу СРСР входили Фінляндія, Естонія, Латвія, Східна Польща та частина Румунії (Бессарабія). Литва і Західна Польща потрапили під німецький вплив.
28 вересня 1939 р. протокол був доповнений договором, яким СРСР визнавав за Німеччиною окуповані нею польські землі. За це німці віддали Литву до сфери впливу СРСР.
Пакт Молотова-Ріббентропа було розірвано, коли 22 червня 1941 року нацистська Німеччина напала на Радянський Союз.
Після окупації східної та частини центральної Польщі радянська влада розмістила там свої військові гарнізони. Численні казарми польського війська були захоплені Червоною армією. Наприклад, у Білостоці радянські війська розташували частини 4-ї бронетанкової дивізії, яка формувала 6-й механізований корпус. У місті розташовувалося й командування корпусу. Радянські гарнізони не лише символізували зміну влади, а й мали на меті забезпечити, щоб до цієї нової влади прислухалися мешканці окупованих територій.
23 серпня 1939 року Пакт Молотова-Ріббентропа, підписаний Радянським Союзом і нацистською Німеччиною, визначив долю багатьох держав Центральної Європи. Західна частина України, Литва, Латвія, Естонія та Молдова були включені до тоталітарної Російської імперії, яка тоді називалася Союзом Радянських Соціалістичних Республік. Польща була поділена між СРСР і нацистською Німеччиною.
Наприкінці ХХ століття імперія зла, як на Заході називали Радянський Союз, розвалилася, народи були звільнені, але наслідки окупації ці народи відчувають досі.
Виставка розкриває сценарій, за яким радянська імперія анексувала всю територію від Естонії до Молдови. Сценарій всюди був однаковий: розігрувався той самий фарс виборів до так званих народних парламентів і прохання приєднатися до імперії – СРСР. Пізніше відбувалися репресії, депортації та масові вбивства під час відступу армії.
Пакт Молотова-Ріббентропа – це не лише документ, що зберігається в архіві. Для путінської Росії цей документ став інструментом легітимізації російського імперіалізму, повернення її до стану 1940 року. Сценарій анексії Криму дуже нагадує сценарій 1940 року. Анексія країн Балтії, Молдови та західної частини України також. Оскільки східні землі України, де утворилися окупаційні маріонеткові режими «Донецька та Луганська народні республіки», нібито також «просилися» прийняти їх до складу Росії. Нарешті Росія, не відмовляючись від своїх імперських амбіцій, вторглася в Україну, ставлячись до суверенної держави Україна та українського народу як до російської території з російським населенням. Все це результат мислення, сформованого пактом Молотова-Ріббентропа. У 1991 році імперія СРСР розпалася, але залишки імперії продовжують поширювати зло та намагаються повернути втрачені території.