icon facebook inst.png icon youtube
Новини

Практичний порадник із доступу до архівів. Право на правду (2016 рік)

Де знайти відомості про родичів, засуджених у часи СРСР? З чого почати пошук і як правильно написати запит в архів? Якими є право і практика доступу до архівів комуністичних спецслужб в Україні та за кордоном? Які саме українські архіви зберігають відомості про політичні репресії та визвольний рух?

Ця книга допоможе вам у пошуках правди про минуле і підкаже способи, як захистити ваше право на доступ до інформації.

Детальніше

Відкритий доступ до архівів КДБ у східному партнерстві. Аналітичний звіт

Шість країн Східного партнерства розповіли про свої архіви, де зберігаються документи радянських репресивних спецслужб.

Детальніше

Доступ до архівних документів. Законодавство і практика

Цей   документ було   вперше видано в жовтні 1995   року   після    між-народної наради, скликаної ARTICLE 19,  Міжнародним центром проти цензури у співпраці з Центром прикладних правових дослідів Універ-ситету Вітватерсранд у Йоганесбурзі, як  один   з випусків про   право і діяльність засобів масової інформації в країнах-учасницях Південно-африканської угоди    про   спільний розвиток (ПУСР). Конференцію з цього питання було   скликано в Занзибарі у жовтні 1995   року,    ARTICLE 19 разом     з  Інститутом  засобів  масової  інформації  Південної  Африки. В 1996    році   Йоганесбурзькі принципи було   подано на  сесію   Комісії ООН з прав   людини в Женеві паном    Абід   Гуссейном, спеціальним доповідачем ООН   зі  свободи думки    і висловлювань. Ці  принципи також були   рекомендовані Комісією в доповіді Дато    Парам Кумарасвамі, спеціального доповідача ООН   з незалежності суддів    та  адвокатів, Комісія також посилалася на  них   у резолюції 1996   року   про   свободу висловлювань.

Детальніше

Галузевий державний архв СБУ. Путівник

Уперше за роки незалежності України розкрито структуру та зміст архівних фондів радянських спецслужб, а також історію й основні напрямки діяльності ГДА СБУ. Науково-довідкове видання розраховане на всіх, хто цікавиться новітньою історією України.  

Детальніше

Архіви КГБ для медіа

Розсекречені архіви радянських спецслужб допоможуть журналістам знаходити нові теми для своїх матеріалів, а також перевіряти інформацію, яка апелює до історії ХХ століття. Уміння читати архіви КҐБ стане в нагоді медійникам, які хочуть навчитись протидіяти пропаганді й дезінформації в інфопросторі. Автори посібника розповідають, як працювати з документами комуністичних спецслужб та перетворювати їх на історію.

Посібник створений у рамках проекту Центру досліджень визвольного руху «Deconstruction. Архіви КҐБ для медіа», який став можливим завдяки програмі «Transition» посольства Чеської Республіки в Києві, а також Міжнародному Вишеградському фонду спільно з Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів.

Консультанти: кандидати історичних наук Руслан Забілий і Валерій Огороднік.

Детальніше

Доступ до архівів. Путівник для імплементації

Метою цього Путівника є висвітлення морального й політичного значення Рекомендації No R (2000) 13 у європейській політиці в області доступу до архівів, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи в Страсбурзі 13 липня 2000 року, і її реалізації державами-членами.

Детальніше

Документи комуністичних спецслужб у Європі. Путівник мережею архівів

Як європейські країни долали шлях переходу до демократичного суспільства після розпаду СРСР? Чи збереглися до сьогодні документи комуністичних спецслужб? Чи можуть архівні документи розказати нам про характер та діяльність комуністичних тоталітарних режимів? Як законодавство регулює питання доступу до цих документів? У путівнику подана інформація про архіви колишніх комуністичних спецслужб Болгарії, Німеччини, Чехії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Описані законодавча база, організаційні структури відповідних архівів, збережені архівні фонди та колекції, включно з найпотаємнішими оперативними документами, а також розповідається про права заявників на доступ та поширення цих матеріалів. Перекладено з англійської та німецької за виданням: Handbook of the European Network of Official Authorities in Charge of the Secret-Police Files Rafał Leśkiewicz, Pavel Žáček (eds.)  Prague, 2013

Переклад та видання здійснено Центром досліджень визвольного руху в рамках програми “Відкриті архіви” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та за сприяння Українського інституту національної пам’яті.

Детальніше

Наші партнери