icon facebook inst.png icon youtube
Новини

Виставки

Рубрика презентує виставкові проєкти Архіву національної пам’яті. Всі охочі можуть вільно переглянути та завантажити на власні гаджети виставкові проєкти у полегшеній версії, яка використовується для розміщення на веб-сайті. З питань отримання повнорозмірних версій виставок для друку просимо звертатися на нашу офіційну електронну пошту info@hdauinp.org.ua.

Фотодокументальна виставка “Комунізм=рашизм”

Це 13 історій про українців ХХ та ХХІ століть, які постраждали від радянської та російської влади. Історії вибрані не випадково — вони проводять паралель між злочинами комунізму та рашизму. Обидва режими – комуністичний та рашистський – знищують все українське: людей, культуру, мову, історію. Геноцид проти українців триває. На восьми стендах можна побачити архівні документи про репресованих українців у ХХ столітті, а також свідчення про сучасні злочини російської армії.

Команда Архіву національної пам’яті прагне показати виставку всьому цивілізованому світу. Ми переклали виставку англійською, німецькою, французькою, латиською, литовською та естонською мовами. Ми шукаємо людей та інституції, які допоможуть перекласти виставку мовами європейських країн і відкрити її в своїх державах.

Також вже підготовлені книги-проспекти виставки українською, англійською, литовською та латвійською мовами.

Виставка вже побувала в понад 40 локаціях та п’яти країнах (Україна, Литва, Латвія, Естонія, Сполучені Штати Америки). З детальним переліком локацій Ви можете ознайомитися ось тут.

Виставка “Литовські партизани та українські повстанці: 1944–1954 рр.”

Підготовлена у партнерстві з Спеціальним архівом Литви, розповідає про спільні риси опору українців та литовців в ХХ сторіччі та традиції повстанців, які перейняли сучасні Збройні сили України. Нинішня героїчна боротьба українських захисників супроти повномасштабного російського вторгнення нагадує середину ХХ століття, коли українці та литовці чинили активний опір комуністичному тоталітарному режиму. Діяльність УПА та литовських партизан (так у Литві називають повстанців) схожа. Це були військово-політичні формації за зразком регулярної армії, які активно підтримувалися місцевим населенням. Кожна з них прагнула відновити власну державність.

Окремий стенд виставки присвячений зв’язку між учасниками боротьби за свободу в 40-50-их роках минулого століття та сучасними Збройними Силами обох країн.

Виставка підготовлена литовською, українською та англійською мовами і представлена у двох форматах – стендовому та віртуальному.

Стендовий формат від листопада 2023 року експонується на вулиці у вікнах фасаду колишньої тюрми КГБ (Вільнюс, пр. Гедиміна, 40), а його електронна версія розміщена у нас на сайті.

З віртуальною виставкою українською та литовською мовами Ви можете ознайомитися на сайті Архіву національної пам'яті, а з англомовною версією – на сайті віртуальних виставок Литви.

Виставка “З серпня 1939 по червень 1941 р. Терор і масові репресії в Естонії, Латвії, Польщі, Литві, Молдові та Україні”

Архів національної пам’яті спільно з Музеєм історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс та Львівським історичним музеєм на запрошення Музею окупації та боротьби за свободу Центру досліджень геноциду та опору жителів Литви підготував частину проєкту, пов’язаний з історією початку Другої світової війни на території України.

Виставка розкриває однаковий сценарій, за яким комуністичний тоталітарний режим анексував всю територію від Естонії до Молдови. До всіх незалежних країн радянська влада висувала ультиматуми, після чого вводила власні війська на їхню територію, розігрувала фарс виборів до народних парламентів, репресовувала місцеві еліти, депортувала населення.

Аналогічний сценарій використала Росія вже в ХХІ столітті для анексії Криму, окупації частини Донецької та Луганської областей в 2014 році та повномасштабного вторгнення в Україну в 2022 році. Все це результат мислення, сформованого пактом Молотова-Ріббентропа. У 1991 році імперія під назвою СРСР розпалася, але її залишки, які називають себе російською федерацією, продовжують поширювати зло і намагаються повернути втрачені території.

Від серпня 2023 року виставка експонується на вулиці біля будівлі Музею окупації та боротьби за свободу Центру досліджень геноциду та опору жителів Литви (Aukų g. 2A, Vilnius).

Наші партнери