icon facebook inst.png icon youtube
Новини

 

КОНЦЕПЦІЯ РЕКОНСТРУКЦІЇ БУДІВЛІ

ДЛЯ РОЗМІЩЕННЯ ГАЛУЗЕВОГО ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ

УКРАЇНСЬКОГО ІНСТИТУТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ

ПО ВУЛ. ПУХІВСЬКІЙ, 7 У М. КИЄВІ

Загальна частина.

     21 травня 2015 року вступив в дію Закон України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», яким передбачено створення окремої цивільної установи – Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті (далі – ГДА УІНП). ГДА УІНП утворений постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 р. № 1000 «Про створення галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті» як державна архівна установа, що належить до сфери управління Українського інституту національної пам’яті.

     До ГДА УІНП протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом мали бути передані носії архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму за 1917-1991 роки з наступних державних органів: Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Національної гвардії, Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, органів прокуратури та судів. За результатами ревізії носіїв архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму за 1917-1991 роки встановлено, що в архівах та режимно-секретних підрозділах вищезазначених державних органів на зберіганні знаходяться орієнтовно 4 000 000 умовних одиниць зберігання носіїв архівної інформації репресивних органів.

     Спільним наказом Міністерства культури України та Міністерства юстиції України від 07 лютого 2019 року № 91/372/5, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 лютого 2019 року за № 181/33152, затверджено положення про галузевий державний архів Українського інституту національної пам’яті, відповідно до якого основними завданнями ГДА УІНП є:

1) забезпечення пошуку, приймання, формування, обліку та зберігання носіїв архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1971-1991 років, носіїв архівної інформації іноземних спецслужб, структур та діячів українського визвольного руху, документів з різними носіями інформації, що були створені, отримані або перебувають в Українському інституті національної пам’яті, а також використання інформації в них;

2) забезпечення права на доступ до інформації, що міститься в носіях архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1971-1991 років, носіях архівної інформації іноземних спецслужб, структур та діячів українського визвольного руху, документах з різними носіями інформації, що були створені, отримані або перебувають в Українському інституті національної пам’яті, а також в довідковому апараті.

 Conception 3

     Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 427-р «Про передачу нежитлових приміщень у м. Києві до сфери управління Українського інституту національної пам’яті» нежитлові приміщення у будівлі (корпус № 5) по вул. Пухівській, 7, у м. Києві загальною площею 11 109,9 кв. метра, що закріплені на праві господарського відання за Національним банком, передані до сфери управління Українського інституту національної пам’яті.

 

Три виклики, які стоять перед Архівом:

  • реконструкція будівлі;
  • передача-приймання носіїв архівної інформації репресивних органів;
  • облік, забезпечення доступу та використання носіїв архівної інформації репресивних органів.

 

Існуюча ситуація.

     Будівля ГДА УІНП розташована на вул. Пухівській, 7 на території Банкнотно-монетного двору Національного банку України в Деснянському районі м. Києва. Будівля розміщена в місці, що перебуває поза зонами затоплення або дії ґрунтових вод, а також віддалена від пожежонебезпечних об'єктів (нафтосховищ, автозаправних станцій тощо) та від об’єктів, що забруднюють повітря агресивними газами та пилом (підприємств із шкідливими технологіями, ТЕЦ тощо). Будівля розташована в одному корпусі та ізольована від будь-яких інших об’єктів, що застосовують пожежонебезпечні технології чи можуть створити кризову ситуацію в Архіві.

Conception 4

     Будівля прийнята в експлуатацію в 1990 році як адміністративно-виробничий корпус для потреб заводу «Арсенал», проте фактично не використовувалася, що призвело до протікання покрівлі, приведення інженерних мереж та будівлі в цілому до непридатного стану для використання.

Conception 5

     Існуючу будівлю по вертикалі можна розділити на три різні функціональні зони:

- 8-ми поверхова адміністративно-побутова частина з розмірами 30х24 м;

- 4-8-ми поверхова вставка для розташування вентиляційних камер, трансформаторної підстанції, теплових пунктів, шахт розводки інженерних мереж та інші інженерні приміщення;

- 8-ми поверхова виробнича частина, в якій 2, 4, 6 та 8 поверхи є технічними і призначені для прокладання інженерних комунікацій.

Conception 6

Проект реконструкції.

    Майбутній об’єкт передбачає створення найсучаснішого архіву з новітніми технологіями з метою наближення до безпосереднього користувача.

Техніко-економічні показники будівлі

Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті

Conception table

 

     Майбутнє приміщення Архіву передбачає дотримання вимог до міцності, надійності та довговічності об’єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; санітарного та епідеміологічного благополуччя населення; охорони праці; екології; пожежної безпеки; техногенної безпеки; енергозбереження.

     Архітектурне планування об'єкту передбачає дотримання необхідних вимог до умов зберігання носіїв архівної інформації репресивних органів, правил пожежної безпеки, обладнання будівель і сховищ технічними засобами для створення та підтримання температурно-вологісного, світлового, санітарно-гігієнічного, протипожежного і охоронного режимів зберігання; застосування спеціальних засобів зберігання і переміщення носіїв архівної інформації репресивних органів; обладнання власною системою охорони та окремим порядком доступу до приміщень.

Conception 7

     Реконструкцією передбачаються такі основні планувальні рішення:

- відокремлення території ГДА УІНП від території Банкнотно-монетного двору НБУ по осі 19;

- вхід (заїзд-виїзд) на територію ГДА УІНП через ворота;

- влаштування проїздів для автотранспорту та пожежних автомобілів, пішохідних тротуарів з твердим покриттям;

- влаштування автостоянки для працівників та відвідувачів ГДА УІНП на 44 машиномісця;

- використання теплових насосів та сонячних панелей для додаткового енергозабезпечення.

     В Галузевому державному архіві Українського інституту національної пам’яті проектом передбачається такий основний перелік приміщень.

Conception 8

     «Серцем» Архіву є комплекс приміщень для приймання (розвантажувальна, хол для розкладання, приміщення для тимчасового зберігання та акліматизації), зберігання (архівосховища), спеціального оброблення носіїв архівної інформації репресивних органів (акліматизації, знепилювання, дезінфекції, дезінсекції, реставрації, оцифрування, мікрофільмування, для ізоляції пошкоджених носіїв архівної інформації репресивних органів, реставраційно-палітурна майстерня), їхніх облікових документів та електронних копій оригіналів орієнтовною корисною площею 9 600 м².

     Комплекс приміщень для приймання нових носіїв архівної інформації репресивних органів (розвантажувальна, хол для розкладання, приміщення для тимчасового зберігання та акліматизації тощо). Носії архівної інформації репресивних органів надходять закритим вантажним автотранспортом (в т.ч. великоваговим) і за допомогою пересувної розвантажувальної рампи і ручними та електровізками доставляються у зону розкладання носіїв архівної інформації репресивних органів, далі – у приміщення приймання носіїв архівної інформації репресивних органів, де здійснюється візуальний огляд, реєстрація і направлення до архівосховищ тимчасового зберігання або зберігання пошкоджених носіїв архівної інформації репресивних органів.

Conception 9

     Потім вони надходять ручними та електровізками і ліфтами до архівосховищ постійного зберігання носіїв архівної інформації репресивних органів, де зберігаються на полицях стелажів в архівних коробках.

     Архівосховища обладнані відповідно до їх функціонального призначення: для носіїв архівної інформації репресивних органів на різних носіях: паперових, фото-, аудіо- і кіноносіях.

Conception 10

     Планова кількість – 32 архівосховища з мобільними та стаціонарними стелажами орієнтовною корисною площею 8 500 м² та орієнтовним корисним об’ємом 25 500 м3 для розрахункового зберігання 4 000 000 носіїв архівної інформації репресивних органів на паперовій основі, що становить орієнтовно 650 000 коробок загальним об’ємом 6 ПБ електронного зберігання. Проектом передбачено встановлення автоматизованої системи зберігання та обліку носіїв архівної інформації репресивних органів за допомогою RFID-міток.

Conception 11

     Комплекс приміщень для спеціального оброблення носіїв архівної інформації репресивних органів (акліматизації, знепилювання, дезінфекції, дезінсекції, реставрації, оцифрування, мікрофільмування, для ізоляції пошкоджених носіїв архівної інформації репресивних органів, реставраційно-палітурна майстерня тощо) розміщуються в межах єдиного територіального комплексу з урахуванням технічної специфіки всіх перерахованих робіт і технологічного взаємозв’язку окремих дільниць. У реставраційно-палітурній майстерні розміщене обладнання для здійснення ремонту носіїв архівної інформації репресивних органів (доповнення паперовою масою пошкоджених, обкладинок, відновлення тексту, брошурування, підклеювання борошняним клеєм, палітурні роботи). Лабораторія знепилювання оснащена сучасним обладнанням для механічного та ручного обезпилювання носіїв архівної інформації репресивних органів. Лабораторія мікрофільмування виготовляє та проявляє мікрофільми з носіїв архівної інформації репресивних органів на паперових та електронних носіях. Лабораторія оцифрування оснащена високоефективними сканерами для переносу носіїв архівної інформації репресивних органів усіх видів на електронні типи. Для дезінфекції та дезінсекції носіїв архівної інформації репресивних органів призначена лабораторія, яка обладнана пароформаліновою дезінфекційною камерою. Комплекс приміщень для зберігання облікових документів та електронних копій оригіналів носіїв архівної інформації репресивних органів складається з кімнат, обладнаними спеціальними шафами, для зберігання: картотека, серверна, запасне приміщення для зберігання електронних копій носіїв архівної інформації репресивних органів.

Conception 12

      Важливою частиною Архіву є можливість дослідників комфортно працювати з носіями архівної інформації репресивних органів: вхідна група, вестибюль та простір «ОРЕN ЅРАЅЕ» орієнтовною корисною площею 1 100 м2 на 3 поверхах (гардеробна з шафами на 50 місць, фотозона, виставково-рекреаційна зона, кімната психологічної підготовки, атріум…

Conception 13

     …читальна зала на 42 місця, приміщення для опрацювання мікрофільмів та мікрофіш, кабінет для зберігання замовлених користувачами носіїв архівної інформації репресивних органів, шафи для тимчасового зберігання замовлених користувачами носіїв архівної інформації репресивних органів (60 скриньок)…

Conception 14

     …бібліотека тематичної літератури з України та світу, зала для нарад та приймання делегацій, конференц-зал на 70 осіб з розсувними панелями, кімната прийому їжі з автоматами тощо).

Conception 15

     Також в Архіві передбачені:

- адміністративні приміщення (робочі кабінети орієнтовною корисною площею 1 300 м2 для розрахункової кількості у 150 працівників Архіву, комплекс приміщень для режимно-секретного підрозділу тощо)

Conception 16

- побутові приміщення для працівників Архіву (кімнати приймання їжі, тамбури, коридори, сходові клітки, ліфтові холи, тренажерна зала тощо);

- технічні приміщення для інженерного обладнання та зберігання інвентарю (трансформаторна підстанція, індивідуальний теплопункт, вентиляційні камери, електрощитові, насосне обладнання, системи холодопостачання, серверна, пожежний пост, майстерня з ремонту обладнання та інвентарю, комори тощо).

     Основні приміщення мають природне та штучне освітлення (загальне та місцеве). Усі виробничі приміщення оснащені вентиляцією в місцях утворення шкідливих та небезпечних хімічних факторів та пилу.

Conception 17

     Вертикальне переміщення людей та вантажів передбачається атріумом, трьома сходами, двома пасажирськими ліфтами та трьома вантажними ліфтами. У всіх вантажних ліфтах передбачена можливість транспортування пожежних підрозділів.

Conception 18

     Конструктивні рішення.

     Проектом передбачається реконструкція приміщення ГДА УІНП з розміром у плані 97,9х30,0 м в осях 1-19. Проектом передбачається збільшення загальної корисної площі приміщень архівосховищ для носіїв архівної інформації репресивних органів шляхом капітальної перебудови будівлі в осях 6-19 (демонтаж конструкцій існуючих поверхів) з метою отримання 8-ми повноцінних поверхів замість 4-х існуючих без зміни зовнішніх розмірів існуючої будівлі. В осях 1-5 конструктивна схема будівлі не змінюється. З метою отримання 8-ми повноцінних поверхів в осях А-Ж та 6-8 запроектовано додаткові монолітні бетонні перекриття. Для підведення до будинку комунікацій в осях 6-8 запроектовано підземний технічний коридор.

     Джерелом теплопостачання будівлі є існуюча котельня Банкнотно-монетного двору Національного банку України. У міжопалювальний період – теплові насоси з використанням тепла ґрунту. Проектом передбачається влаштування повітряного опалення архівних сховищ, суміщеного з кондиціонуванням та центрального водяного опалення для інших приміщень будівлі. Опалювальні прилади – сталеві радіатори з термостатами. Проектом передбачається влаштування двох теплових насосів для цілорічного теплопостачання систем повітряного опалення, суміщених із кондиціонуванням повітря архівних сховищ, а також системи гарячого водопостачання будівлі.

Conception 19

     Вентиляція приміщень будівлі передбачається згідно їх технологічного призначення. Для архівних сховищ – система кондиціонування повітря, суміщена з повітряним опаленням. Системою забезпечується автоматичне підтримання в сховищах цілодобово протягом року внутрішньої температури +18 С (±1 °С) та відносної вологості 55% (±5%). Для приміщень офісів та кабінетів – система вентиляції, кондиціонування та опалення. Автоматично підтримує у приміщеннях температуру +24°С в літній період та +22°С у зимовий період. Приміщення читальної зали, бібліотеки тематичної літератури з України та світу, зали для нарад та приймання делегацій, конференц-зал обладнуються кожне окремо центральним кондиціонером. Для серверної передбачається встановлення двох автономних кондиціонерів.

Conception 20

     Для будівлі передбачене влаштування пожежних ліфтів. Передбачаються зовнішні та внутрішні системи пожежогасіння. У серверних, архівосховищах та у приміщеннях, у яких водяне пожежогасіння може завдати шкоди носіям архівної інформації репресивних органів, використовуються автоматичні системи автоматичного адресного газового пожежогасіння, у всіх інших приміщеннях (крім вестибюлів, інших приміщень для інженерного обладнання, туалетних та умивальних кімнат) – системи водяного пожежогасіння. Аварійне освітлення підключається кабельними лініями, які забезпечують функціонування системи аварійного освітлення протягом 30 хвилин.

Conception 21

     На фасаді будівлі передбачене встановлення адресних вказівників (назва вулиці, номер будинку), що освітлюються у темний час доби.

     Проектом передбачаються заходи для маломобільних груп населення: можливість доступу працівників маломобільних груп населення у всі приміщення Архіву; у санвузлах на кожному поверсі запроектовано кабіни з можливістю використання працівниками маломобільних груп населення; усі пасажирські ліфти обладнано з можливістю використання працівниками маломобільних груп населення.\Conception 22

Наші партнери