icon facebook inst.png icon youtube
Новини

Відеоінструкції з пошуку репресованого

За допомогою п’яти коротких просвітницьких відеоінструкцій всі охочі зможуть знайти максимум інформації про репресованого комуністичним тоталітарним режимом.

П’ять відеороликів можна вільно переглянути на офіційній Youtube-сторінці Архіву національної пам’яті: https://bit.ly/33C7qRo.

У першому відео «Що таке Архів національної пам’яті?» розповідається про установу та 4 мільйони документів періоду СРСР, які у ній зберігатимуться. Також можна побачити приміщення Архіву на вулиці Пухівській, 7 у Києві та дізнатися чому реконструкція будівлі стоїть на паузі з квітня 2020 року.

У другому відео «З чого почати пошук документів про репресованих родичів» наводиться перелік основних онлайн-баз даних, в яких кожен охочий може вільно шукати інформацію про постраждалого від репресій предка.

У третьому відео «В яких архівах шукати інформацію про репресованого родича» надається перелік архівів, в яких можна знайти архівну слідчу справу чи справу на ув’язненого родича.

У четвертому відео «Як написати заяву в архів» розповідається про те, яку обов’язкову інформацію треба вказати при зверненні в архів, чи потрібно доводити родинний зв’язок, щоб отримати архівну справу на репресованого і як довго архіви відповідають на звернення.

У п’ятому відео «Як працює Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих при Архіві національної пам’яті» йдеться про роботу сервісу з пошуку інформації про репресованих при ГДА УІНП, у який безкоштовно можуть звернутися за допомогою всі охочі. Також у відео емоційну історію своєї сім’ї та успішного пошуку справи на розстріляного у 1937 році прадіда розповідає Вікторія Тараненко, одна із перших заявниць Архіву національної пам’яті.

Що таке Архів національної пам'яті?

Архів національної пам'яті представляє серію з п'яти освітніх відеороликів. Їх мета - розповісти про завдання та діяльність Архіву, про роботу Консультаційного центру з пошуку інформації про репресованих, допомогти людям знайти відомості про родичів, що постраждали від радянського режиму (були розстріляні, виселені, розкуркулені).

У першому відеоролику директор установи Ігор Кулик розповідає про те, що таке Архів національної пам'яті, які 4 мільйони документів комуністичного режиму в ньому зберігатимуться. Також ви побачите приміщення Архіву на вулиці Пухівській, 7 у Києві і дізнаєтеся чому реконструкція будівлі стоїть на паузі з квітня 2020 року.

Запрошуємо підписатися на наші соціальні мережі:

З чого почати пошук документів про репресованих родичів

Ви вирішили дослідити біографію свого репресованого предка. І відразу перед Вами з’являються десятки запитань: як? де? з чого почати?

У цьому відео ми дамо відповіді на найпоширеніші з них.

  • Основні бази даних в Інтернеті, де можна здійснити пошук репресованого родича:

  • Національний банк репресованих та серія книг «Реабілітовані історією» по кожній області : www.reabit.org.ua

  • Український мартиролог ХХ століття: archives.gov.ua

  • Відкритий список: https://ru.openlist.wiki

  • Жертви політичного терору в СРСР: https://base.memo.ru

Наголошуємо, що ці бази даних не є вичерпними і постійно поповнюються. Якщо Ви не знайшли у них інформацію про Вашого родича, продовжіть пошуки в архівах. Яких саме? Про це дивіться у нашому наступному відео.

В яких архівах шукати інформацію про репресованого родича

Щоб знайти слідчу справу на репресованого родича, зверніться у такі архіви (контакти дивіться у відео):

  • Галузевий державний архів Служби Безпеки України;

  • Галузевий державний архів Міністерства внутрішніх справ України;

  • Архів Національної поліції;

  • Державні архіви областей;

На сайтах деяких архівів вже можна знайти списки справ, які у них зберігаються. Зокрема, це:

⚫️Державний архів Вінницької області http://davio.gov.ua

⚫️Державний архів Волинської області https://volyn.archives.gov.ua

⚫️Державний архів Дніпропетровської областіhttps://dp.archives.gov.ua

⚫️Державний архів Житомирської області http://archive.zt.gov.ua

⚫️Державний архів Запорізької області http://www.archivzp.gov.ua

⚫️Державний архів Миколаївської області http://mk.archives.gov.ua

⚫️Державний архів Одеської області http://archive.odessa.gov.ua

⚫️Державний архів Харківської області http://archives.kh.gov.ua

⚫️Державний архів Херсонської області https://kherson.archives.gov.ua

⚫️Державний архів Хмельницької області https://www.dahmo.gov.ua

⚡️Тепер Вам потрібно написати звернення в архів. Це зовсім не складно. Як правильно це зробити - ми розкажемо в нашому наступному відео.

Як написати заяву в архів?

Заява в український архів пишеться у довільній формі, але повинна містити таку обов'язкову інформацію:

  • Назва та адреса архіву;

  • Ваше прізвище, ім'я, по батькові та контактні дані;

  • Прізвище, ім'я, по-батькові репресованої особи;

  • Дата народження (якщо відома);

  • Місце народження та проживання на момент арешту;

  • Обставини репресії (розкуркулили, забрав “чорний воронок” тощо) ;

  • Прохання ознайомитися з оригіналом справи в читальній залі або отримати її електронну копію;

  • Дата та підпис. 

За посиланням Ви знайдете зразок звернення, який Ви можете заповнити та надіслати в українські архіви: https://bit.ly/2zMZ1iG

Історія Вікторії Тараненко

Вікторія Тараненко звернулася до Консультаційного центру з пошуку інформації про репресованих у червні 2020 року. Її метою було знайти відповідь на сімейну загадку більш, ніж 80-річної давнини - куди на очах двох маленьких доньок у 1938 році забрали її прадіда, Терентія Митрофановича Трускала?

Про те, що прадід був репресований, Вікторія дізналася зі слів бабусі - доньки Терентія Трускала. Це був найболючіший спогад її дитинства. До кінця життя Антоніна Терентіївна сподівалася, що батько живий.

Коли Антоніна Терентіївна померла, сім`я Вікторії випадково, за однією з фотографій на стіні, знайшла одну єдину світлину її батька Терентія. Це був немов знак від бабусі, тож, ставши дорослішою, Вікторія почала досліджувати правду.

Співробітники Архіву національної пам`яті допомогли дівчині з архівними пошуками, формуванням запиту і слідчу справу на Терентія Трускала вдалося знайти.

Як виявилося, у розпал Великого терору, у 1938 році, Терентія Трускала з Дніпропетровщини розстріляли разом із ще 51 людиною за участь у "махновській контрреволюційній організації". І це при тому, що сам Нестор Махно на момент арешту чоловіка вже чотири роки як помер у Парижі. Зворушливу історію родини Трускало дивіться у відео.

Наші партнери