ЗВІТ ПРО ПРОВЕДЕНУ РОБОТУ
ГАЛУЗЕВОГО ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ
УКРАЇНСЬКОГО ІНСТИТУТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ
ЗА 2023 РІК
Вступ
1. Нормативно-методична робота
2. Здійснення заходів щодо організації приймання-передавання носіїв архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років
3. Міжнародне співробітництво
4. Виставкові проєкти, видання
5. Участь в конференціях, інших наукових заходах
6. Офіційні онлайн-ресурси та зовнішня комунікація
7. Організаційна робота
8. Організація роботи дорадчих органів ГДА УІНП
9. Кадрова робота
10. Використання коштів державного бюджету
ВСТУП
Галузевий державний архів Українського інституту національної пам’яті (далі – ГДА УІНП, Архів, Архів національної пам’яті) створений відповідно до статті 12 Закону України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» для безпосереднього забезпечення права на доступ до архівної інформації репресивних органів.
ГДА УІНП утворений постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 р. № 1000 «Про створення галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті».
ГДА УІНП є державною архівною установою, що належить до сфери управління Українського інституту національної пам’яті.
ГДА УІНП діє на підставі Положення про нього, затвердженого наказом Міністерства культури України та Міністерства юстиції України від
07.02.2019 № 91/372/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 лютого 2019 р. за № 181/33152 (із змінами).
Основними завданнями ГДА УІНП є:
ГДА УІНП здійснював свою діяльність відповідно до Плану роботи Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті на 2023 рік, затвердженого директором архіву та погодженого виконувачем обов’язків Голови Українського інституту національної пам’яті, доручень Голови Українського інституту національної пам’яті з урахуванням вимог Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».
1. НОРМАТИВНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА
Для удосконалення нормативної бази з питань оплати праці працівників ГДА УІНП Державній архівній службі України направлено пропозиції щодо перегляду тарифних розрядів працівників архівних установ та розроблення Міністерством юстиції України нового нормативно-правового акта для усунення невідповідностей між тарифними розрядами працівників ГДА УІНП.
Також до Державної архівної служби України подано пропозиції щодо внесення окремих найменувань посад до орієнтовного переліку посад працівників з ненормованим робочим днем (у зв’язку з підготовкою Галузевої угоди між Державною архівною службою України та Професійною спілкою працівників державних установ України).
До ГДА СБУ надіслано пропозиції щодо приведення положення про ГДА СБУ та положення про експертно-перевірну комісію ГДА СБУ до вимог законодавства в частині, що стосується профільних ГДА УІНП документів.
Забезпечено супровід проєкту наказу Міністерства культури та інформаційної політики України «Про затвердження Положення про експертно-перевірну комісію галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті». Наказ затверджено 27.01.2023 № 27, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2023 р. за № 271/39327.
До УІНП подано на розгляд:
01.05.2023 № 8.
Розроблено та затверджено наказами директора ГДА УІНП:
2. ЗДІЙСНЕННЯ ЗАХОДІВ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ПРИЙМАННЯПЕРЕДАВАННЯ НОСІЇВ АРХІВНОЇ ІНФОРМАЦІЇ РЕПРЕСИВНИХ ОРГАНІВ КОМУНІСТИЧНОГО ТОТАЛІТАРНОГО РЕЖИМУ 1917-1991 РОКІВ
З метою забезпечення відкритості архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років, виконання законів України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років» та «Про Національний архівний фонд та архівні установи» ГДА УІНП співпрацював з розпорядниками зазначеної інформації. Робота була спрямована на формування фондів ГДА УІНП і на вивчення стану підготовки документів репресивних органів та довідкового апарату до них у різних регіонах України до передавання до ГДА УІНП.
З цією метою продовжувалась робота з організації та проведення робочих нарад з працівниками архівних підрозділів обласних управлінь Служби безпеки України, ліквідаційних комісій Міністерства внутрішніх справ України, прокуратур областей, під час яких уточнювалися обсяги документів, що будуть передаватися до ГДА УІНП, їх фізичний стан тощо. Організовано та проведено робочі зустрічі з працівниками 16 профільних установ у 8 областях (Дніпропетровська, Житомирська, Закарпатська, ІваноФранківська, Кіровоградська, Львівська, Тернопільська, Чернівецька області).
Під час робочих зустрічей уточнено кількісний та видовий склад документів репресивних органів у фондах установ-розпорядників, ступінь підготовки довідкового апарату та самих документів до передавання, специфіку перевезення документів різних відомств, ступінь підготовки списків архівних фондів, що підлягають передаванню іншій архівній установі в повному обсязі, та архівних фондів, з яких вилучаються для передавання окремі справи до погодження Укрдержархівом (відповідний запит до Укрдержархіву було направлено листом від 06.01.2023 р. № 01-17/1). Також у фокусі уваги перебувало питання забезпечення фізичної збереженості документів установами-розпорядниками в умовах воєнного стану.
На жаль, встановлено повну відсутність роботи щодо підготовки списків для передавання, робота з підготовки описів на документи за 1917-1991 роки призупинена. Стан підготовки довідкового апарату у вигляді описів, за якими буде здійснюватися передавання, різний, але повної готовності немає в жодному підрозділі. З введенням воєнного стану в Україні доступ до документів у читальних залах припинився через статус «режимного об’єкта».
З метою унормування процесу комплектування ГДА УІНП документами Національного архівного фонду (відповідно до пунктів положення про ГДА УІНП) до Укрдержархіву було подано Список юридичних осіб – джерел формування Національного архівного фонду, які передають документи до Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті.
Питання за участі директора ГДА УІНП розглядалося на засіданні Центральної експертно-перевірної комісії Укрдержархіву. Рішення не було прийнято через розбіжності у членів ЦЕПК та ГДА УІНП у питанні віднесення УІНП до джерел комплектування ГДА УІНП, як це передбачено Положенням про ГДА УІНП.
Для реалізації ГДА УІНП одного із його основних завдань щодо комплектування архіву профільними документами до Галузевого державного архіву Служби безпеки України направлено лист про надання інформації щодо кількісного складу фондів, що містять документи репресивних органів за 1917-1991 роки і зберігаються в ГДА СБУ та архівних підрозділах регіональних управлінь СБУ та про виконання пункту 2 рішення колегії Державної архівної служби України від 23.09.2020 № 2/2 щодо підготовки списків архівних фондів.
Здійснено низку заходів щодо створення колекцій електронних документів про репресованих українців. Проведено робочу зустріч з представниками Укрдержархіву, ГДА УІНП та ГДА СБУ про започаткування спільного проєкту щодо створення тематичної бази даних на репресованих.
Підготовлено та направлено на попередній розгляд до ГДА СБУ проєкт Додаткової угоди № 2 до Договору про співпрацю між ГДА УІНП та ГДА СБУ про створення спільного проєкту щодо забезпечення онлайн доступу до комплексу архіво-слідчих справ репресованих, які зберігаються в ГДА СБУ.
Одним із важливих завдань у діяльності ГДА УІНП у цьому напрямку є отримання архіво-слідчих справ репресованих українців, які зберігаються за кордоном. З цією метою було направлено лист до Національного архіву Естонії з проханням надати електронні копії кримінальних справ українців, що зберігаються в цьому архіві. На цей запит отримано одну справу, яку було оцифровано, інші електронні копії справ будуть передані до ГДА УІНП після їх оцифрування.
3. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО
Для налагодження співпраці з міжнародними архівними інституціями ГДА УІНП долучався до міжнародних проєктів, покликаних досліджувати діяльність і злочини тоталітарних режимів у Європі в XX столітті.
З метою розвитку міжнародної співпраці директор ГДА УІНП взяв участь та виступив на щорічній конференції Європейської мережі офіційних органів, які відповідають за файли секретної поліції (далі – Мережа), що проходила у м. Берлін (Федеративна Республіка Німеччина). Учасники конференції обговорили результати діяльності Мережі за 15 років її діяльності.
У рамках конференції директором ГДА УІНП проведено двосторонні зустрічі з представниками зарубіжних архівних установ-партнерів ГДА УІНП – Національного архіву Естонії, Історичного архіву державної безпеки Угорщини, Комісії з відкриття документів і оголошення про належність болгарських громадян до державної безпеки і розвідувальної служби Болгарської народної армії.
На запрошення Президента Платформи Європейської Пам’яті та Сумління (далі – Платформа), членом якої ГДА УІНП є з листопада 2021 року, директор ГДА УІНП взяв участь у щорічному засіданні Ради членів Платформи та у міжнародній конференції «Пам’ять як ключ до розуміння сьогодення. Успішна та комплексна історична політика в контексті врегулювання тоталітарних злочинів», що проходили у м. Варшава, Республіка Польща.
На засіданні було розглянуто та затверджено щорічний звіт про діяльність Платформи за 2022 рік та обрано представників до керівних органів Платформи.
ГДА УІНП, як член Платформи європейської пам’яті та сумління, виступив одним із ініціаторів висунення українського журналіста Дмитра Хилюка, якого було захоплено російськими військами під час окупації Київщини і вивезено до росії, на присудження премії Платформи як особі, що на сьогодні бореться проти тоталітаризму, за ідеали демократії, основні права та свободи людини, верховенства права. На щорічному засіданні Ради Платформи в м. Варшава зазначену премію було вручено представниці УНІАН для передачі її батькам журналіста.
Директор також взяв участь у міжнародній конференції «Мова і влада», організованій Музеєм окупації Латвії, м. Рига (Латвійська Республіка), на якій виступив з лекцією «Політика русифікації в Україні протягом періоду її перебування у складі СРСР. Вплив російської мови на сучасну російськоукраїнську війну».
Під час перебування в м. Рига відбулася зустріч директора ГДА УІНП з керівництвом партнера ГДА УІНП – Національного архіву Латвії.
На зустрічі з Президентом Латвійської Республіки (2019-2023 рр.) Егілсом Левітсом директор ГДА УІНП розповів про діяльність ГДА УІНП, декомунізацію, деколонізацію, реабілітацію в Україні, створення різноманітних виставок, інформаційних матеріалів для різних цільових аудиторій.
Отримано згоду від президента Національної ради з вивчення архівів Секурітате (Румунія) про підписання Угоди про співробітництво між Національною радою з вивчення архівів Секурітате та ГДА УІНП. Крім цього, зазначеною радою висловлено згоду на проведення в Румунії підготовленої ГДА УІНП документальної виставки «Комунізм = Рашизм».
До Європейської мережі офіційних органів, які зберігають справи секретної поліції, членом якої є ГДА УІНП, на прохання її керівництва надіслано інформацію про виставкову тематику в ГДА УІНП у 2022-2023 роках.
Підписано Меморандум про співробітництво між ГДА УІНП, Латвійським університетом та Центром громадської пам’яті (Латвійська Республіка).
4. ВИСТАВКОВІ ПРОЄКТИ, ВИДАННЯ
Архів продовжував експонування підготовленої ним в 2022 році фотодокументальної виставки «Комунізм = Рашизм», у якій висвітлено трагічні долі 13 українців, репресованих комуністичним тоталітарним режимом у ХХ столітті та постраждалих під час військової агресії російської федерації проти України у ХХІ столітті.
Протягом 2023 року виставку за участі представників місцевих органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, представників організацій освіти, науки, культури, громадськості, засобів масової інформації було відкрито в 28 локаціях України:
м. Тернопіль, м. Ужгород, м. Чернівці;
м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області, м. Горішні Плавні Полтавської області, міста Олександрія та Бобринець Кіровоградської області м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, смт Турійськ та с. Радовичі Турійської територіальної громади Волинської області;
Крім цього, виставка експонувалася під час проведення всеукраїнського з’їзду Національної скаутської організації України «Пласт» м. Київ та благодійного заходу для Збройних сил України в середній школі № 42 м. Києва, в Запорізькому січовому колегіумі-інтернаті.
На прохання комунального закладу «Історико-культурний комплекс «Вовчак – Волинська Січ» Турійської селищної ради надано допомогу в організації експонування виставки «Комунізм=Рашизм» в урочищі Вовчак (Волинська область) – місці зародження УПА.
На відкритті виставки у м. Ужгород (Закарпатська область) були присутні члени делегації краю Пардубіце (Чеська Республіка) на чолі з гетьманом Мартіном Нетоліцьким, яка в той час перебувала в м. Ужгород з офіційним візитом.
Крім регіонів України, виставка «Комунізм=Рашизм» експонувалася за кордоном:
музеї та архіві м. Детройта;
Виставку відвідало майже 40 тисяч осіб.
Для реалізації положень раніше укладених ГДА УІНП міжнародних договорів про співробітництво працівники архіву брали участь у підготовці міжнародних виставкових проєктів.
1. Виставка «Українські повстанці і литовські партизани. 1944-1954 рр.» є спільним проєктом зі Спеціальним архівом Литви.
При підготовці матеріалів виставки було поставлено за мету показати боротьбу литовських «лісових братів» та українців – членів УПА та ОУН проти радянської репресивної машини з часу заміни німецької окупації на радянську на територіях Литви та України, оскільки боротьба обох народів за свою державність мала багато спільних рис і одного й того ж ворога – комуністичний тоталітарний режим в уособленні партійних, урядових та силових структур Радянського союзу. Повномасштабна війна в України, що відбувається сьогодні, методи, якими послуговуються російські військові та спецслужби в боротьбі з українськими національно свідомими громадянами, залишились незмінними.
Експозиція організована на 10 вуличних стендах шляхом поєднання інформації про історію обох країн в одному тематичному стенді та поєднання текстової та візуальної частин. Тематика стендів охоплює питання символіки повстанських рухів обох країни, їх чисельності та території, де відбувались бойові дії, висвітлюються бойові дії вояків УПА в Україні та «лісових братів» у Литві. Окремі стенди присвячено керівникам руху опору, участі жіноцтва в бойових діях, підпіллі та медичному супроводі, підтримці українських повстанців і литовських партизанів з боку населення; методам боротьби силових структур повстанцями, кількості втрат (вбиті, арештовані, вислані). Також показано як збережено пам’ять про героїв та знахідки документів повстанців у останні десятиріччя.
Анотації та тексти виставки подано трьома мовами – литовською, українською та англійською.
Виставка експонується з 09 листопада 2023 року у вікнах фасаду колишньої тюрми КГБ (м. Вільнюс) та в електронному форматі на сайтах Спеціального архіву Литви та ГДА УІНП.
2. Виставка «Крила свободи» є спільним проєктом з Литовським музеєм окупацій та боротьби за свободу Центру досліджень геноциду та опору жителів Литви. Підготовлена на виконання підписаного 06.12.2022 р. договору про співпрацю.
Головне завдання виставки – показати суспільні та політичні взаємини українського і литовського народів в історичній ретроспективі та сьогоденні, спільність їх моральних і культурних цінностей, а також єдину позицію і підтримку один одного у боротьбі з комуністичним тоталітарним режимом та сучасним імперським російським режимом за рівні права і свободи.
Формат експонування – вуличні стенди, що поєднують ілюстративну та текстову інформацію про Україну та Литву.
Разом з ГДА УІНП у підготовці матеріалів виставки взяли участь Львівський історичний музей та Національний музей історії України у Другій світовій війні.
Працівниками ГДА УІНП підготовлено та передано литовській стороні 238 проанотованих ілюстрацій та 17 супровідних текстів до стендів. Також здійснено упорядкування всього матеріалу, наданого на виставку українськими установами та наукове редагування текстів.
3. Фотодокументальна виставка «З 23 серпня 1939 р. по 22 червня 1941 р. Терор і масові репресії в Естонії, Латвії, Литві, Польщі, Україні та Молдові» – ще один проєкт, реалізований ГДА УІНП спільно з Литовським музеєм окупацій та боротьби за свободу Центру досліджень геноциду та опору жителів Литви.
Мета виставки – показати спільні риси захоплення територій та окупації Радянським союзом територій Естонії, Латвії, Литви, Польщі, України та Молдови після підписання пакту Молотова-Ріббентропа та початку Другої світової війни.
Експозиція виставки складається з 5 тематичних стендів: гарнізон Червоної Армії на території Західної України; анексія території; репресії проти жителів та політичної еліти; депортації населення до Сибіру та інших районів СРСР; відступ Червоної Армії з окупованої території, масове вбивство мирного населення та політичних в’язнів.
Загалом для експонування відібрано і передано 63 анотовані ілюстрації та інформаційні тексти до 5 стендів. Анотації та тексти виставки подано трьома мовами – українською, литовською та англійською.
Виставка експонується з 23 серпня 2023 року у Вільнюсі на відкритому просторі біля Музею окупацій та боротьби за свободу Центру досліджень геноциду та опору жителів Литви, а також в електронному форматі на сайті ГДА УІНП.
Розпочато роботу з підготовки нової виставки про окупацію території України у 1939-1941 роках та у 2014-2022 роках з робочою назвою «Визволення? Війна!». Проєкт тематико-експозиційного плану зазначеної виставки схвалено на засіданні Науково-методичної ради ГДА УІНП.
Підготовлено ілюстрації про підписання пакту Молотова-Ріббентропа, визнання росією так званих «ДНР» та «ЛНР», про рух спротиву на окупованих українських територіях та складено до них анотації.
5. УЧАСТЬ В КОНФЕРЕНЦІЯХ, ІНШИХ НАУКОВИХ ЗАХОДАХ
ГДА УІНП спільно з Музеєм видатних діячів української культури виступив співорганізатором круглого столу «Комунізм = Рашизм».
Забезпечено модерування зазначеного Круглого столу. Матеріал про його проведення опубліковано на офіційному сайті ГДА УІНП
(https://hdauinp.org.ua/ua/about-archive-ua/anonsy/689-zaproshuiemo-na-kruhlyistil-komunizm-rashyzm).
Директор ГДА УІНП як ментор взяв участь у заході Хатахон 4.0. (Hatathon 4.0: Heritage Edition), який був спрямований на пошук інноваційних рішень у сфері спадщини та культурного надбання.
Директор ГДА УІНП у рамках проведення круглого столу взяв участь в дискусії під час презентації соціологічного опитування та наукового дослідження про генерала УПА «Справа Шухевича», підготовленого Центром дослідження визвольного руху, Українським інститутом національної пам’яті та Фондом «Демократичні ініціативи»,
(https://youtu.be/KEynMq5tVbM?t=7070). Крім цього, директор ГДА УІНП дав коментар телеканалу «Суспільне Новини» щодо зазначеної вище теми
(https://youtu.be/4j-wqkugiy0).
У рамках відкриття виставки «Комунізм=Рашизм» в Центрі імені митрополита Андрея Шептицького Українського католицького університету відбулася дискусія щодо паралелей між злочинами СРСР та сучасної росії, функціонування архівів у часі війни та допомоги молодим дослідникам з вирішення їхніх запитів. Учасниками дискусії були директор ГДА УІНП Ігор Кулик, проректор Українського католицького університету з зовнішніх зв’язків Олег Турій та кандидат історичних наук, старший викладач кафедри нової та новітньої історії України Українського католицького університету Василь Стефанів. Під час дискусії було представлено цикл освітніх роликів «Як знайти інформацію про репресованих родичів».
Директор ГДА УІНП як спікер взяв участь у публічній дискусії «Чорнобиль: річниця трагедії і нове значення в контексті протистояння з РФ».
У рамках проєкту Агентства з розвитку приватної ініціативи «Адвокати спадщини: підтримка і просування місцевих ініціативних груп молоді» під час проведення Літньої молодіжної школи «Прилука-2023», організованої БО «Мистецькі барви» у партнерстві з Прилуцьким краєзнавчим музеєм ім. В.І. Маслова та Всеукраїнською мережею ОГС GOHeritage за співфінансування Національного фонду на підтримку демократії відбулася зустріч з директором ГДА УІНП на тему «Декомунізація, дерусифікація – поняття, значимість, розуміння»
((https://pryluky.cg.gov.ua/index.php?id=476896&tp=page).
Директор ГДА УІНП узяв участь у дискусії «Перемога над нацизмом: чи оцінений внесок українців?», під час якої обговорено міфи про німецькорадянську війну та їх спростування, внесок українців в розгром нацистів на фронтах Другої світової війни.
До Дня пам’яті та примирення директором ГДА УІНП було проведено дискусію з учнями 9-11 класів «Київського ліцею бізнесу», під час якої її учасники дискутували про основні міфи Другої світової війни, обговорювали ключові дати та події, провели паралелі з сучасною російсько-українською війною.
Директор ГДА УІНП взяв участь у Міжнародному форумі з безпеки культурної спадщини «Війна в Україні: битва за культуру».
Крім того, працівники архіву взяли участь у таких наукових заходах:
Національний музей Голодомору-геноциду та ін., 23 листопада 2023 р., м. Київ);
6. ОФІЦІЙНІ ОНЛАЙН-РЕСУРСИ ТА ЗОВНІШНЯ КОМУНІКАЦІЯ
Офіційний сайт та офіційні сторінки в соціальних мережах («Фейсбук», «Ютуб») слугують інструментом для комунікації та донесення до користувачів інформації про діяльність та проєкти ГДА УІНП, а також для популяризації важливих подій і постатей української історії, розвінчування міфів радянської та російської пропаганди.
За рік на офіційному вебсайті ГДА УІНП було оприлюднено 108 матеріалів про діяльність ГДА УІНП; на сторінці ГДА УІНП мережі «Фейсбук» опубліковано 132 дописи, на Ютуб-каналі розміщено 38 публікацій про події за участю ГДА УІНП, про учасників визвольного руху України, видатних постатей історії, культури, літератури, науки.
Кількість підписників сторінок ГДА УІНП у соціальних мережах становить:
- «Фейсбук» – 11 000 осіб (на 2 800 осіб більше у порівнянні з 2022 р.); - «Ютуб-канал» – 256 користувачів.
Щотижнево здійснювався аналіз відвідуваності сайту ГДА УІНП та його окремих розділів. Загальна кількість відвідувань сайту за рік становить 25 453, активних користувачів – 6 418 осіб. Перших візитів (нових відвідувачів) зареєстровано 6 227.
Сторінки вебсайту ГДА УІНП, крім представників України, найбільше відвідували представники таких країн як США, Республіка Польща, Федеративна Республіка Німеччина, Об’єднане Королівство Великобританії та Північної Ірландії, Королівство Нідерланди, росія.
Одним із важливих напрямків зовнішньої комунікаційної діяльності ГДА УІНП є розгляд звернень громадян, у тому числі зарубіжних країн, які звернулися до Архіву за допомогою електронної пошти, соціальної мережі Фейсбук та надання їм рекомендацій щодо пошуку інформації про репресованих осіб.
З метою удосконалення роботи у цьому напрямку розроблено спеціальну програму, за допомогою якої громадянин має можливість надіслати звернення з пошуку інформації про репресованого відразу в усі українські архіви, де можуть міститися такі відомості. Завдяки спеціальній формі після заповнення відповідних полів з інформацією про репресовану комуністичним тоталітарним режимом особу, система автоматично надсилає звернення зразу у декілька архівів, обраних заявником у відповідних полях форми. Форма для заповнення відомостей розміщена на вебсайті ГДА УІНП у спеціальному розділі: Сервіс «Пошук інформації про репресованого в архівах» (https://hdauinp.org.ua/ua/consulting-center-for-access-to-archives).
Надходження звернень протягом року за допомогою зазначеного сервісу характеризується такими показниками:
Загальна кількість звернень (за допомогою форми сервісу) |
400 |
Кількість унікальних заявників |
269 |
Кількість установ, до яких надіслані звернення |
1 578 |
Аналіз відвідуваності вебсайту свідчить, що найбільш відвідуваними були такі його сторінки як «ГДА УІНП», «Сервіс з пошуку інформації про репресованих», «Архів у ЗМІ», «Усі новини», а також англомовні розділи сайту, зокрема, про підготовлену ГДА УІНП документальну виставку «Комунізм = Рашизм».
Забезпечувалося систематичне оновлення змісту розділів сайту, у тому числі його англомовної версії.
У вітчизняних та закордонних електронних та друкованих ЗМІ було 837 згадок про ГДА УІНП протягом року, всі мають позитивний характер.
Зважаючи на суспільно-політичну значимість висвітлення історії України у вітчизняних та міжнародних медіа, потребу у ґрунтовних фахових дослідженнях проблеми депортації українців у період російсько-української війни, висвітлення історичного контексту депортаційних процесів, аналіз та оцінку злочинів російської федерації відповідно до міжнародного права підписано Меморандум про співпрацю між ГДА УІНП та Міжнародним об’єднанням комунікаційників «ПІАР АРМІ».
Крім цього директор ГДА УІНП дав інтерв’ю для проєкту «Where Are Our People?», започаткованого Ukrainian PR Army, у якому розкрив цілеспрямовану політику Росії з насильницької депортації українців
(https://deportation.org.ua/a-conversation-on-deportations-and-archival-trials).
Одним із важливих напрямків діяльності ГДА УІНП є взаємодія з засобами масової інформації, зокрема з іноземними.
У 2023 році ГДА УІНП підготовлено 29 відеосюжетів та телепередач, сім радіопередач, 17 публікацій у медіа, у тому числі й зарубіжних.
Так, зокрема, у латвійському журналі «LR» в циклі статей «Голоси війни України» опублікована стаття про діяльність директора ГДА УІНП (www.ir.lv).
В італійській газеті «La Ragione» опубліковано допис про відкриття виставки ГДА УІНП «Комунізм=Рашизм» у м. Чернівці
(https://laragione.eu/esteri/cronache-di-guerra/ucraina).
Директор архіву надав коментар для іспанської міжнародної новинної агенції Agencia EFE до 90 роковин Голодомору-Геноциду 1932-1933 років.
Інтерв’ю директора ГДА УІНП на тему незасудження комунізму, виникнення поняття рашизм, штучного голоду в Україні прозвучало на
Польському радіо для України
(https://www.polskieradio.pl/398/7988/Artykul/3289085).
Крім цього, директор ГДА УІНП взяв участь у документальному фільмі бельгійського кінорежисера Alain de Halleux про війну росії в Україні «Україна в Європу, подалі від Москви» (https://youtu.be/-kIknKqzzpU).
На сайті онлайнового суспільно-історичного, науково-популярного видання «Історична Правда» опубліковано статті директора ГДА УІНП:
На новинному суспільно-політичному інтернет-порталі Цензор.НЕТ опубліковано статтю «Щоб не повторювалися злочини – маємо засудити рашистський тоталітарний режим» (https://censor.net/ua/b3439198), підготовлену директором ГДА УІНП.
Директор ГДА УІНП виступив в ефірі інформаційного агентства Міністерства оборони України «Армія Inform», під час якого розповів про завдання та діяльність ГДА УІНП.
Крім цього, директор ГДА УІНП брав участь у кількох ефірах телемарафону «Єдині новини» (телеканал 1+1). В них він висвітлив своє бачення шляхів денацифікації Німеччини після завершення Другої світової війни, порівняв методи пропаганди тоталітарних режимів – комунізму, нацизму та рашизму, розповів про зачистку в СРСР інвалідів-ветеранів після Другої світової війни (https://youtu.be/GmiGFFg4QLo), а у прямому включенні в День пам’яті та примирення акцентував увагу на питаннях, що стосувалися прагнення українців краще пізнати свою історію, а також зупинився на діяльності ГДА УІНП в наданні консультацій родичам репресованих.
Директор ГДА УІНП взяв участь у телепрограмі каналу «Espreso.TV» під час якої було обговорено тему «Депортація як спосіб колонізації» (https://youtu.be/jtJd3FPHUIY).
Директор ГДА УІНП взяв участь у передачі на Громадському радіо (ведучий – Андрій Куликов) на тему «Підрив Каховської ГЕС як недопущення до наступу та спроба знищити українське: Ігор Кулик»
(https://youtu.be/9mTePtqd33Y), а на телеканалі «Рада» для «Єдиного марафону» провів історичні паралелі між підривами Каховської ГЕС рашистами та Дніпровської ГЕС поблизу Запоріжжя комуністами у серпні 1941 року (https://youtu.be/o9cIE_FsSNE).
Директор ГДА УІНП взяв участь у телеперепередачах:
(https://youtu.be/d5alOX-8YCs);
(https://youtu.be/zt_zrvtpyzQ).
На сайті Громадського радіо опубліковано статтю директора ГДА УІНП
«В Росії був культ поховань, а сенсу не було»
(https://hromadske.radio/podcasts/603-700-km/v-rosii-buv-kult-pokhovan-a-sensune-bulo-ihor-kulyk).
Крім цього, директор у прямому ефірі Громадського радіо розповів про роль українських партизанів під час Другої світової війни та під час сучасної російсько-української війни.
Під час прямого ефіру на радіо «Суспільне» завідувач відділу ГДА УІНП розповів про діяльність ГДА УІНП та експонування документальної виставки «Комунізм = Рашизм» у країнах Балтії.
Директор ГДА УІНП взяв участь в ефірі Громадського Інтерактивного Телебачення, у якому розповів про відкриття українсько-литовської виставки опору радянському режиму 1945-1954 рр. (https://youtu.be/2RkT4tbZPgA), створеної у рамках міжнародного проєкту ГДА УІНП та Спеціального архіву Литви.
Події та заходи, в яких брав участь ГДА УІНП або організаторами яких виступав, регулярно висвітлювалися у розділах офіційного вебсайту ГДА УІНП, зокрема, таких як «Новини», «Анонси», Архів у медіа» як в україномовній, так і в англомовній версіях.
Крім публікацій про діяльність ГДА УІНП, на вебсайті висвітлювалися проблемні питання сьогодення. Зокрема, у розділі «Архів у ЗМІ» вебсайту ГДА УІНП розміщено п’ять матеріалів про публікації в іноземних виданнях щодо засудження комунізму як нацизму:
(https://www.larepublica.ec/blog/2023/03/20/historiadores-ucranianos-pidencondenar-el-comunismo-como-se-hizo-con-nazismo/);
(https://www.larepublica.ec/blog/2023/03/20/historiadores-ucranianos-pidencondenar-el-comunismo-como-se-hizo-con-nazismo/ );
(https://americanomedia.com/internacional/historiadores-ucranianos-piden-para-lahipocresia-y-condenar-el-comunismo-como-se-hizo-con-el-nazismo-
Для популяризації діяльності ГДА УІНП також активно використовувся Ютуб-канал ГДА УІНП. На ньому, зокрема, розміщено такі відеоролики:
(https://www.youtube.com/watch?v=rhvaCuy3VxQ);
(https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=9mTePtqd33Y);
7. ОРГАНІЗАЦІЙНА РОБОТА
Наказами директора ГДА УІНП затверджено розподіл обов’язків між керівництвом ГДА УІНП та встановлено порядок особистого прийому громадян в ГДА УІНП.
Підготовлено звіт про діяльність ГДА УІНП у 2023 році, який було розглянуто на засіданні колегії УІНП.
Щомісячно до УІНП направлялися звіти директора ГДА УІНП про роботу за відповідний місяць. Також готувалися щотижневі звіти про діяльність Архіву.
До Державної архівної служби України подано паспорт архіву за 2023 рік, а також:
звіти за 2023 рік:
плани на 2024 рік:
Щомісячно до Державної архівної служби України надавалася інформація про відсутність втрат документів Національного архівного фонду та об’єктів нерухомості внаслідок військової агресії росії.
До УІНП направлено лист від 12 січня 2023 року № 01-18/12 «Щодо виконання пункту 43 Плану заходів щодо підтримки сфери культури, охорони культурної спадщини, розвитку креативних індустрій та туризму».
Підготовлено пакет документів та подано його на грант
«Документування війни в Україні», що фінансується Інститутом гуманітарних досліджень м. Відень (Республіка Австрія).
Для забезпечення виконання завдань Архіву підготовлено 17 наказів директора ГДА УІНП з основної діяльності.
Відповідно до законодавства проводилися первинні та повторні інструктажі працівників ГДА УІНП з охорони праці та пожежної безпеки.
Документообіг ГДА УІНП здійснюється в системі електронного документообігу «АСКОД». Обмін документами з УІНП, Укрдержархівом, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади здійснюється в за допомогою системи електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ).
Упродовж року до ГДА УІНП надійшло 448 документів (поштовим зв’язком, електронною поштою), зокрема:
Кореспондентам, що знаходяться в Україні і за кордоном, відправлено 544 вихідні документи, зокрема, до УІНП – 99 документів.
За допомогою системи СЕВВ ОВВ отримано 127 вхідних документів, відправлено 137 вихідних документів.
8. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ДОРАДЧИХ ОРГАНІВ
В рамках виконання наказу Міністерства культури та інформаційної політики України про затвердження Положення про Експертно-перевірну комісію (ЕПК) ГДА УІНП здійснено заходи щодо формування складу ЕПК, підготовки проєкту плану її роботи на 2023 рік.
У 2023 році проведено два засідання ЕПК, на яких розглянуто наступні питання:
Крім цього, члени ЕПК ГДА УІНП заслухали інформацію щодо внесення до Національного архівного фонду документів або їх копій, що надійшли в установленому порядку з-за кордону (Національний архів
Естонії).
Впродовж року також забезпечувався методичний супровід діяльності ГДА УІНП, в рамках якого було організовано роботу науково-методичної ради. Зокрема, відбулося 2 засідання науково-методичної ради ГДА УІНП, на яких було розглянуто 5 питань: 3 тематико-експозиційні плани спільних із литовськими колегами виставкових проєктів «З 23 серпня 1939 р. по 22 червня 1941 р. Терор і масові репресії в Естонії, Латвії, Литві, Польщі, Україні та Молдові», «Українські повстанці і литовські партизани. 1944-1954 рр.»,
«Крила свободи», тематико-експозиційний план виставки «Звільнення? Окупація!» та проєкт Інструкції з обліку документів в ГДА УІНП.
Крім того, працівники Архіву брали участь у засіданнях колегії УІНП, Центральної експертно-перевірної комісії Укрдержархіву, Нормативнометодичної комісій Укрдержархіву, експертно-перевірних комісій Державного архіву м. Києва, Національної академії наук України та Вченої ради Національного музею Геноциду-Голодомору.
9. КАДРОВА РОБОТА
Гранична чисельність працівників ГДА УІНП становить 30 одиниць, з них 10 керівних кадрів, 11 спеціалістів в сфері архівної справи та діловодства та 9 спеціалістів наскрізних професій.
Структура ГДА УІНП станом на 31 грудня 2023 року складається з керівництва (директор, заступник директора з загальних питань, заступник директора з будівництва і заступник директора-головний зберігач фондів) та 6 самостійних відділів: зберігання та обліку документів Національного архівного фонду; формування Національного архівного фонду і довідкового апарату; використання інформації та зовнішніх зв’язків; фінансовобухгалтерського та правового забезпечення; відділу інформатизації та господарського забезпечення; кадрів та діловодства.
З роботи звільнено фахівця відділу використання інформації документів та міжнародних зв’язків.
Станом на 31.12.2023 року фактична чисельність працюючих склала 9 осіб.
Систематично на сайті Державного центру зайнятості розміщувалася та оновлювалася інформація про конкретні вакантні посади ГДА УІНП.
На запит УІНП подано прогнозні показники щодо потреби у фахівцях та робітничих кадрах на плановий 2024 рік та наступний після планового 2025 рік, а також на наступні два бюджетні періоди (2026-2027 роки).
З метою підвищення фахової кваліфікації працівники ГДА УІНП взяли участь у:
Видано 85 наказів з кадрової роботи: про прийняття та звільнення з роботи, надання щорічних та додаткових відпусток, направлення у відрядження.
10. ВИКОРИСТАННЯ КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ
Архів фінансується з Державного бюджету України за бюджетною програмою КПКВК 3809020 «Заходи з реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті, забезпечення діяльності Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності та Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті».
Кошторисом на 2023 рік ГДА УІНП було затверджено видатки загального фонду Державного бюджету України в сумі 3 712,7 тис грн.
Аудиторською групою Українського інституту національної пам’яті проведено аудит ефективності Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті щодо оцінки діяльності Архіву стосовно вжитих заходів за результатами ревізії, проведеної Рахунковою палатою та управлінням державним майном, правильності та результативності ведення здійснення операцій, пов’язаних з витрачанням фінансових і матеріальних ресурсів за період з 01 січня 2021 року по завершений період 2023 року, за результатами якого складено Аудиторський звіт та висновки від 03 липня 2023 року. Даний аудит проводився з 24 квітня по 24 червня 2023 року та відповідно до наказу Українського інституту національної пам’яті від 18 квітня 2023 року № 28-адм «Про проведення аудиту».
З метою усунення недоліків, зазначених у висновку, ГДА УІНП розроблено та затверджено план заходів.
Протягом 2023 року ГДА УІНП укладено 20 господарських договорів, в тому числі 3 додаткові угоди.
Зокрема, підписано договір від 02 серпня 2023 року № 3762 на оренду нежитлових приміщень загальною площею 68,40 кв. м. за адресою м. Київ, вул. Липська, 16 А для розміщення архівосховища та робочих кабінетів для працівників ГДА УІНП. Проведено поточний ремонт зазначеного приміщення.
Також підписано дотичні договори з комунальним підприємством «Київжитлоспецексплуатація» про відшкодування вартості послуг з розподілу теплоенергії, розрахункового обслуговування за спожиту теплову енергію, технічного обслуговування системи теплопостачання та теплоспоживання та про компенсацію витрат за користування земельною ділянкою нежилих приміщень, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва.
З метою врегулювання питання набуття ГДА УІНП права власності на земельну ділянку, розміщену за адресою: м. Київ, вул. Пухівська, 5 до Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надіслано лист про надання роз’яснення щодо зміни запису у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Також, у зв'язку з набуттям ГДА УІНП права на нерухоме майно, розташованого на земельній ділянці за адресою: Київ, вул. Пухівська, 7, до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) направлено документи з метою підготовки розпорядження Київської міської державної адміністрації про припинення права Національного банку України на користування зазначеною земельною ділянкою.
Директор ГДА УІНП Ігор КУЛИК