ЗВІТ ПРО ПРОВЕДЕНУ РОБОТУ
ГАЛУЗЕВОГО ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ
УКРАЇНСЬКОГО ІНСТИТУТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ
ЗА 2024 РІК
НОРМАТИВНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА
ГДА УІНП систематично здійснює аналіз та узагальнення практики застосування законодавства з архівної справи та подає відповідним державним органам вищого рівня пропозиції щодо його вдосконалення.
Так, зокрема, подано пропозиції до проєкту Закону України «Про засади державної політики національної пам’яті Українського народ», підготовленого УІНП.
До УІНП також подано пропозиції щодо внесення змін до Закону України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років» та до Положення до ГДА УІНП щодо питання ведення міжархівного реєстру жертв репресивних органів та осіб, зазначених у статті 9 Закону, які обмежили доступ до інформації про себе.
За дорученням УІНП опрацьовувався проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації системи державних архівів», розроблений Міністерством юстиції України.
Опрацьовано поданий Міністерством цифрової трансформації України (далі – Мінцифри) проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про підключення публічних електронних реєстрів до системи електронної взаємодії електронних ресурсів та внесення публічних електронних реєстрів до Реєстру публічних електронних реєстрів», та подано до нього пропозиції.
До Міністерства юстиції України було направлено пропозиції щодо внесення змін до наказу Міністерства юстиції України «Про умови оплати праці працівників архівних установ на основі Єдиної тарифної сітки» від 25.11.2011 № 3327/5 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.11.2011 за № 1305/20043.
Здійснювався супровід проєкту наказу Міністерства юстиції України «Про внесення змін до Порядку приймання-передавання документів Національного архівного фонду та інших архівних документів від однієї архівної установи до іншої». До УІНП було подано відповідні пропозиції до зазначеного проєкту.
Розроблено та затверджено наказами директора ГДА УІНП:
Інструкцію про пожежну безпеку архівосховищ ГДА УІНП; Інструкцію про порядок доступу співробітників та сторонніх осіб до архівосховищ ГДА УІНП; Порядок користування документами Національного архівного фонду в Галузевому державному архіві Українського інституту національної пам’яті.
ОРГАНІЗАЦІЯ ФОРМУВАННЯ НАФ ТА КОМПЛЕКТУВАННЯ АРХІВУ
З метою забезпечення відкритості архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років, виконання законів України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років» та «Про Національний архівний фонд та архівні установи» ГДА УІНП співпрацював з розпорядниками зазначеної інформації. Робота була спрямована на формування фондів ГДА УІНП і на вивчення стану підготовки документів репресивних органів та довідкового апарату до них у різних регіонах України до передавання до ГДА УІНП.
Щоб забезпечити комплектування фондів ГДА УІНП профільними документами, що зберігаються в установах-розпорядниках, було проведено низку заходів щодо організації процесу приймання-передавання документів репресивних органів від Галузевого державного архіву Державної прикордонної служби України (далі – ГДА ДПСУ), Галузевого державного архіву Міністерства оборони України (далі – ГДА МОУ) до ГДА УІНП. Для цього було здійснено службові відрядження працівників ГДА УІНП до зазначених архівних установ, під час яких з’ясовано стан збереженості документів, видовий склад та стан підготовки документів до передавання, а також ініційовано процес формування списків архівних фондів ГДА ДПСУ та ГДА МОУ, що підлягають передаванню до ГДА УІНП та подання їх на розгляд Центральної експертно-перевірної комісії Укрдержархіву.
Також проведено дві робочі зустрічі з керівниками і працівниками ГДА ДПСУ та ГДА МОУ, на яких узгоджено терміни передавання документів та їх перевезення до архівосховища ГДА УІНП.
Взято участь у двох засідання Центральної експертно-перевірної комісії Укрдержархіву, на яких розглядались списки документів репресивних органів, подані ГДА МОУ та ГДА ДПСУ.
Також проведено роботу щодо організації процесу приймання-передавання документів від установ системи Прокуратури України. З цією метою направлено ініціативного листа до Офісу Генерального прокурора щодо уточнення даних про кількісні показники наявних у архівних підрозділах прокуратур документів репресивних органів за 1917–1991 роки.
За результатами отриманих узагальнених даних направлено листи виконувачу обов’язків Генерального прокурора України, а також до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону та 10 обласних прокуратур щодо організації передавання до ГДА УІНП носіїв архівної інформації репресивних органів, які зберігаються в Офісі Генерального прокурора та прокуратурах областей.
Було надано методичну та консультативну допомогу щодо підготовки до передачі документів репресивних органів працівникам архівних підрозділів Вінницької, Львівської, Миколаївської та Сумської обласних прокуратур.
У зв’язку зі зверненням Галузевого державного архіву Національної гвардії України про прийняття від нього до ГДА УІНП документів репресивних органів відбулась робоча зустріч працівників ГДА УІНП та працівників Центрального архівного відділу Національної гвардії України, під час якої надано консультацію з питання підготовки і подання на засідання ЦЕПК Укрдержархіву списку фондів, що підлягають передаванню до ГДА УІНП.
Завдяки проведеним заходам упродовж 2024 року до ГДА УІНП було прийнято 4525 одиниць зберігання та 29 одиниць обліку від ГДА МОУ, ГДА ДПСУ, Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону, Тернопільської обласної прокуратури, Благодійного фонду «Схід-SOS».
Розпочато процес формування довідкового апарату до отриманих документів. Для успішного створення бази даних на документи репресованих осіб, які зберігаються у фондах ГДА УІНП, було реалізовано низку заходів, спрямованих на залучення додаткового фінансування. Зокрема, оформлено відповідну заявку до розгляду фахівцями платформи діджиталізації та промоції культурної спадщини «HATAhub» та забезпечено представлення проєкту «Архів злочину: відкритий доступ» на платформі «HATAhub» з метою участі у грантовій програмі, підготовлено пакет документів для подання заявки «Документи репресованих – вільний доступ через оцифрування» на грант House of Europe за програмою «Гранти на оцифрування культурної спадщини». Успішно реалізовано заявку «Громадян – вільний доступ до документів репресивних органів СРСР» на отримання гранта від House of Europe.
Також взято участь у навчально-грантовій програмі «Хататон 5.0» та навчальній стипендіальній програмі «Digital Lab: архівісти» під егідою House of Europe, яка спрямована на розвиток професійних навичок у сфері архівної справи з акцентом на адаптацію до стандартів ЄС, пошук та впровадження найкращих підходів до зберігання, транспортування та оцифрування архівних документів.
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗБЕРЕЖЕНОСТІ ТА ДЕРЖАВНИЙ ОБЛІК ДОКУМЕНТІВ
Для зберігання документів Національного архівного фонду ГДА УІНП використовує чотири пристосовані архівосховища.
У звітному періоді ГДА УІНП було здійснено низку заходів щодо створення оптимальних умов для зберігання архівних документів, зокрема шляхом: а) ремонту приміщень архіву; б) обладнання сховищ технічними засобами для створення і підтримання температурно-вологісного, світлового, санітарно-гігієнічного, протипожежного і охоронного режимів зберігання документів НАФ; в) застосування спеціальних засобів зберігання і переміщення архівних документів (стелажі, шафи, сейфи, коробки, папки, візки тощо).
У архівосховищах №№ 2-4 у 2024 році проведено поточний ремонт щодо улаштування стін і підлоги, встановлення металевих дверей та проведення освітлення, монтаж захисних жалюзей на вікна. Здійснено роботи щодо проведення вимірювань опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устаткування, опору ізоляції, перевірка повного опору петлі фаза-нуль в архівосховищах №№ 1-4 та робочих кабінетах.
Також сховища обладнано засобами контролю за станом та умовами зберігання документів НАФ ГДА УІНП, встановлено 31 металевий стелаж, розміщено тисячу архівних коробок, три вогнегасники типу ВП-5.
Архівосховища №№ 1-4 обладнано протипожежною та охоронною сигналізацією. У 2024 році проведено планове технічне обслуговування та діагностику вогнегасників.
Умови доступу до архівосховища № 1, де розміщені документи, вимоги щодо пожежної безпеки та відповідальні за пожежну безпеку визначені наказами в.о. директора ГДА УІНП №15 від 28.08.2024 «Про затвердження інструкції про порядок доступ співробітників та сторонніх осіб до архівосховищ ГДА УІНП» та №3 від 25.01.2024 «Про призначення відповідального за пожежну безпеку архівосховищ ГДА УІНП».
Температурно-вологісний режим зберігання документів в архівосховищах контролюється шляхом регулярного вимірювання температури та відносної вологості повітря. Для забезпечення збереженості архівних справ, дотримання санітарно- гігієнічних вимог, усі справи Національного архівного фонду вміщено до спеціальних архівних коробок.
В архіві розроблено: плани евакуації документів на випадок виникнення надзвичайної ситуації, паспорт архівосховища № 1, графік проведення санітарних днів. Заповнюються та ведуться по кожному сховищу окремо: книга обліку відвідувань архівосховищ сторонніми особами, книга видачі документів працівникам архіву, книга видачі документів за межі архіву.
Усі надходження документів до ГДА УІНП реєструються у книзі обліку надходжень документів на постійне зберігання.
На державний облік у 2024 році взято 68 архівних фондів на 4525 одиниць зберігання справ; 1 фонд та 29 одиниць обліку фото та відеодокументів; 3 архівні фонди фонду користування на 388 одиниць зберігання, на які створено 27345 цифрових копій.
Також у Реєстрі архівних описів за 2024 рік обліковано 230 описів на прийняті управлінські документи у друкованому вигляді.
На кожний фонд сформовано справу фонду, аркуш фонду та картку фонду. Складено Список фондів ГДА УІНП станом на 01.01.2025, а також пофондові та постелажні покажчики.
Оцифровано документи фонду № 3 «Революційний військовий залізничний трибунал Південно-Західних залізничних шляхів та водного транспорту».
УЧАСТЬ АРХІВУ У МІЖНАРОДНОМУ СПІВРОБІТНИЦТВІ
Для налагодження співпраці з міжнародними архівними інституціями ГДА УІНП долучався до міжнародних проєктів, покликаних досліджувати діяльність і злочини тоталітарних режимів у Європі в ХХ столітті.
З метою розвитку міжнародної співпраці керівництво ГДА УІНП взяло участь у черговій річній зустрічі міжнародної організації Платформа європейської пам’яті та сумління (Platform of European Memory and Conscience, PЕМС) (м. Вільнюс, Литовська Республіка). На зустрічі відбулось обговорення й голосування за поправки до Статуту організації, переобрання президента та розширення складу організацій-учасників Платформи.
Також керівництво ГДА УІНП взяло участь у щорічній конференції Європейської мережі офіційних органів, що відповідають за файли секретної поліції (European network of official authorities in charge of the secret police files) (м. Тирана, Албанія). На обговорення були винесені питання співпраці на постійній основі між установами-учасниками та асоційованими членами. Пріоритетним напрямом діяльності визнано оцифрування документів з метою подальшого оприлюднення та використання у цьому процесі можливостей штучного інтелекту. Також важливим напрямом визнано проведення спільних школ-семінарів для обміну досвідом та активізація роботи над науковими проєктами.
Сформовано пакет документів та подано його на грант «Документування війни в Україні», що фінансується Інститутом гуманітарних досліджень м. Відень (Республіка Австрія).
ВИСТАВКОВІ ПРОЄКТИ, ВИДАННЯ
Архів продовжував експонування підготовленої ним фотодокументальної виставки «Комунізм = Рашизм», у якій висвітлено трагічні долі 13 українців, репресованих комуністичним тоталітарним режимом у ХХ столітті та постраждалих під час військової агресії російської федерації проти України у ХХІ столітті. У 2024 році виставка експонувалася у 8 локаціях: м. Ізмаїл (Дунайський центр професійної освіти), м. Болград (Болградська гімназія), м. Татарбунари (Татарбунарський історико-краєзнавчий музей), м. Березань (Луганський обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою), м. Миколаїв (Миколаївська обласна бібліотека), м. Умань (Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Центральний парк), м. Херсон (Херсонський обласний краєзнавчий музей), м. Харків (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна).
ГДА УІНП став одним із партнерів виставки «Знайти Романа Шухевича» про життя та діяльність головного командира УПА, яка була відкрита у березні 2024 року на території зруйнованого Музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича в Білогорщі на околиці Львова Центром досліджень визвольного руху.
У вересні 2024 року у сквері біля метро «Контрактова площа» було представлено нову фотодокументальну виставку «Визволення? Окупація!», підготовлену ГДА УІНП. Експозиція виставки побудована на архівних документах, які розповідають про вторгнення, анексію та репресії українців, здійснені комуністичним режимом СРСР на Волині, Галичині, Північній Буковині та Бессарабії в 1939-1941 роках. Це – спроба нагадати суспільству про те, що «українське питання» російська федерація вирішує подібно до Радянського Союзу, бо сутність тоталітарних режимів – рашизму і комунізму однакова.
До Дня Збройних сил України відкриття виставки «Визволення? Окупація!» відбулося для курсантів Луганського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою (м. Березань). Виставку «Визволення? Окупація!» відкрито також в Університеті митної справи та фінансів (м. Дніпро).
УЧАСТЬ В КОНФЕРЕНЦІЯХ, ІНШИХ НАУКОВИХ ЗАХОДАХ
16 травня 2024 року директор ГДА УІНП взяв участь у круглому столі «Великий терор: політика і практика упокорення України». Захід, присвячений вшануванню пам’яті жертв політичних репресій 1937–1938 рр., відбувся на базі Уманського державного університету імені Павла Тичини.
Працівники ГДА УІНП взяли участь у міжнародному онлайн-семінарі з оцифрування та використання штучного інтелекту в архівах, проведеного для працівників установ-членів Європейської мережі офіційних органів, які відповідають за файли секретної поліції. Семінар було організовано Архівом Інституту пам’яті народової (IПН, Республіка Польща) у співпраці з Угорським історичним архівом державної безпеки. На ньому було проаналізовано досвід оцифрування архівних документів та створення 3-D моделей матеріальних об’єктів, що зберігаються у фондах архіву ІПН, методи й принципи захисту і зберігання цифрових копій. Також було представлено дві доповіді про можливості використання штучного інтелекту в архівах.
Директор ГДА УІНП брав участь у роботі журі IV Всеукраїнського конкурсу студентських робіт до Дня Гідності та Свободи імені Сергія Кемського.
Для вивчення практики роботи з інформацією репресивних органів Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» завідувачем відділу взято участь в презентації виставки «Розстріляна палітра», підготовленої працівниками заповідника, що відбулася в Державній науковій архiтектурно-будiвельній бiблiотеці iм. В.Г. Заболотного.
У листопаді 2024 року в.о. директора ГДА УІНП Старовойт С.В. прочитала лекцію для студентів фахового коледжу «Універсум» Київського столичного університету імені Бориса Грінченка на тему «Голодомор–геноцид–репресія».
Працівники ГДА УІНП також взяли участь:
у презентації книги «Великий терор в Україні 1937–1938: переслідування чеської меншини», підготовленої ГДА СБУ та Інститутом досліджень тоталітарних режимів Чеської Республіки;
у тематичному заході з нагоди 160-річчя від дня народження митрополита Василя Липківського, організованому Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» та Українським інститутом національної пам’яті.
у засіданні круглого столу на тему: «Поняття і терміни в архівній справі: інтерпретація та переклад», організованому Українським інститутом архівної справи та документознавства та Інститутом архівознавства Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського;
у міжнародній конференції «Реалізація права на пам’ять: шляхи формування сучасної культури пам’яті в Україні», що відбулася у Національному музеї історії України у Другій світовій війні, організаторами якої виступили УІНП та Фонд «Партнерство за сильну Україну»;
презентації видання «Глосарій Голодомору», підготовленого колективом Національного музею Голодомору-геноциду.
ОФІЦІЙНІ ОНЛАЙН-РЕСУРСИ ТА ЗОВНІШНЯ КОМУНІКАЦІЯ
Ключовими каналами комунікації ГДА УІНП є офіційний сайт (hdauinp.org.ua) та офіційні сторінки архіву у соціальних мережах: фейсбуці, інстаграмі, а також для надання вільного доступу до відеопроєктів – канал на ютубі.
Офіційний вебсайт та офіційні сторінки в соціальних мережах слугують інструментом для комунікації та донесення до користувачів інформації про діяльність та проєкти (зокрема, виставки) ГДА УІНП, а також для популяризації важливих подій і постатей української історії, розвінчування міфів радянської та російської пропаганди.
За рік на офіційному вебсайті ГДА УІНП було оприлюднено 36 матеріалів про діяльність ГДА УІНП, на сторінці ГДА УІНП у фейсбуці опубліковано 50 дописів, на ютубі розміщено 1 публікацію про події за участю ГДА УІНП.
Кількість підписників сторінок ГДА УІНП у соціальних мережах становить: фейсбук – 12 118 осіб (на 1 118 осіб, або на 10,2 відсотка більше у порівнянні з 2023 роком); інстаграм – 2905 осіб; ютуб – 290 осіб.
Показник охоплення сторінки ГДА УІНП в мережі «Фейсбук» (кількість людей, які бачили будь-який вміст із сторінки або інформацію про неї) становить 82 360 осіб. Показник взаємодії із контентом становить 7 909 позначок, реакцій, збережень, коментарів до контенту.
Одним із важливих напрямів зовнішньої комунікаційної діяльності ГДА УІНП є розгляд звернень громадян, у тому числі зарубіжних країн, які звернулися до архіву за допомогою електронної пошти, соціальної мережі Фейсбук та надання їм рекомендацій щодо пошуку інформації про репресованих осіб.
Протягом 2024 року надійшло 207 запитів громадян, у тому числі 24 від іноземців. Надано 206 відповідей на звернення громадян, у тому числі: тематичних – 11, біографічних – 7, генеалогічних – 6, соціально-правового характеру – 182.
З метою удосконалення роботи зі зверненнями громадян використовувалася спеціальна програма, за допомогою якої громадяни мають можливість надіслати звернення з пошуку інформації про репресованого відразу в кілька українських архівів, де можуть міститися такі відомості. Завдяки спеціальній формі після заповнення відповідних полів з інформацією про репресовану комуністичним тоталітарним режимом особу, система автоматично надсилає звернення відразу у декілька архівів, обраних заявником у відповідних полях форми. Форма для заповнення відомостей розміщена на вебсайті ГДА УІНП у спеціальному розділі: Сервіс «Пошук інформації про репресованого в архівах» (https://hdauinp.org.ua/ua/consulting-center-for-access-to-archives).
Надходження звернень протягом року за допомогою зазначеного сервісу характеризується такими показниками:
загальна кількість звернень (за допомогою форми сервісу) – 516;
кількість унікальних заявників – 313;
кількість установ, до яких надіслані звернення – 1965.
Загальна кількість відвідувань сайту за рік становить 7778 осіб. Перших візитів (нових відвідувачів) зареєстровано 7 054 особи.
Сторінки вебсайту ГДА УІНП, крім представників України, найбільше відвідували представники таких країн, як Сполучені Штати Америки, Республіка Польща, Федеративна Республіка Німеччина, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Французька Республіка, Королівство Нідерланди.
Аналіз відвідуваності вебсайту свідчить, що найбільш відвідуваними були такі його сторінки як «Звернення до інших архівів», «ГДА УІНП», «Сервіс з пошуку інформації про репресованих», «Пошук репресованого», «Звернення до Архіву національної пам'яті».
Зважаючи на суспільно-політичну значимість висвітлення історії України у вітчизняних та міжнародних медіа, потребу в ґрунтовних фахових дослідженнях про репресії та геноцид, проблеми депортації українців у період російсько-української війни, висвітлення історичного контексту репресивних і депортаційних процесів, аналіз та оцінку злочинів російської федерації відповідно до міжнародного права, а також для сприяння виховання молодої генерації українців у 2024 році підписано угоди про співпрацю ГДА УІНП із Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна, Східноукраїнським національним університетом імені Володимира Даля та Університетом митної справи та фінансів (м. Дніпро). Зазначеними угодами передбачено здійснення низки спільних заходів.
Одним із важливих напрямів діяльності ГДА УІНП є взаємодія із засобами масової інформації та комунікації.
Протягом 2024 року було надано низку інтерв’ю різним інформаційним каналам щодо діяльності Архіву, зокрема: «Громадське інтерактивне телебачення», «Українське Радіо», «Суспільне Миколаїв», «Суспільне Херсон», «Наше місто Дніпро», телеканали «СТБ», «2+2», «Факти тижня». Також у колонці директора ГДА УІНП Ігоря Кулика на сайті видання «Історична Правда» опубліковано його статтю «Давайте шукати репресованих разом!».
Публічний звіт директора ГДА УІНП І. М. Кулика про досягнення Архіву національної пам’яті за п’ять років його керівництва відбувся в Українському кризовому медіа-центрі.
Низка медіа м. Дніпра опублікували дописи про відкриття експозиції фотодокументальної виставки «Визволення? Окупація!» в Університеті митної справи та фінансів (м. Дніпро). Серед них: «Укрінформ», «Суспільне Дніпро», «Відомо», «Вісті Придніпров’я», Управління архівної справи Дніпровської міської ради (інстаграм).
Всі ці матеріали представлено на сайті ГДА УІНП в розділі «Архів у медіа» (https://hdauinp.org.ua/ua/archive-in-media).
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» проведено інформаційний аудит в ГДА УІНП, під час якого проаналізовано наявність, стан, актуальність інформації, що перебуває в володінні ГДА УІНП, та повинна публікуватися у формі відкритих даних відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» від 21 жовтня 2015 року № 835. За результатами аудиту підготовлено Звіт про проведення інформаційного аудиту.
УЧАСТЬ У РОБОТІ КОМІСІЙ, РОБОЧИХ ГРУП, ДОРАДЧИХ ОРГАНІВ
У зв’язку з затвердженням наказом Міністерства культури та інформаційної політики України Положення про Експертно-перевірну комісію (ЕПК) ГДА УІНП здійснено заходи щодо формування складу ЕПК, підготовки проєкту плану її роботи на 2024 рік. У 2024 році проведено одне засідання ЕПК, на якому розглянуто питання про погодження номенклатури справ ГДА УІНП на 2024 рік та про схвалення списку юридичних осіб – джерел формування НАФ, які передають документи до ГДА УІНП.
Впродовж року також забезпечувався методичний супровід діяльності ГДА УІНП, в рамках якого було організовано роботу Науково-методичної ради. Зокрема, відбулося одне засідання НМР ГДА УІНП, на якому було розглянуто питання про тематико-експозиційний план фотовиставки з робочою назвою «Вкрадене дитинство» та проєкт «Порядку користування документами Національного архівного фонду в Галузевому державному архіві Українського інституту національної пам’яті».
В.о. директора ГДА УІНП відповідно до наказу УІНП від 20.12.2024 № 121-адм введено до складу колегії УІНП.
Крім того, працівники Архіву брали участь у засіданнях Центральної експертно-перевірної комісії Укрдержархіву, Нормативно-методичної комісій Укрдержархіву, експертно-перевірних комісій Державного архіву м. Києва, Національної академії наук України та Вченої ради Національного музею Голодомору-геноциду.
ОРГАНІЗАЦІЙНО-КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ АРХІВУ
Гранична чисельність працівників ГДА УІНП становить 30 одиниць, з них 11 керівних кадрів, 11 спеціалістів в сфері архівної справи та діловодства та 8 спеціалістів наскрізних професій.
Структура ГДА УІНП станом на 31.12.2024 складається із керівництва та 6 самостійних відділів.
За звітний період з роботи звільнено директора ГДА УІНП у зв’язку із закінченням трудового договору та завідувача відділу фінансово-бухгалтерського та правового забезпечення за угодою сторін. Прийнято на роботу 4 нові працівники. Одного працівника – завідувача відділу інформатизації та господарського забезпечення увільнено з роботи у зв’язку зі вступом на військову службу за контрактом зі збереженням місця роботи і посади.
Для забезпечення виконання завдань Архіву підготовлено 20 наказів директора ГДА УІНП з основної діяльності, 10 наказів з адміністративно- господарських питань та 108 наказів з кадрових питань тривалого та тимчасового зберігання (про прийняття та звільнення з роботи, преміювання, надання щорічних та додаткових відпусток, направлення у відрядження тощо).
До УІНП подано звіт про роботу ГДА УІНП у 2024 році та план на 2025 рік.
До Державної архівної служби України подано паспорт архіву за 2024 рік, а також звіти за 2024 рік, плани на 2025 рік.
До Національного агентства з питань запобігання корупції подано звіт про роботу уповноваженого по запобіганню корупції у ГДА УІНП за 2023 рік.
Документообіг ГДА УІНП здійснюється в системі електронного документообігу «АСКОД». Обмін документами з УІНП, Укрдержархівом, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади здійснюється за допомогою системи електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ). Упродовж року до ГДА УІНП через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади (далі – СЕВ ОВВ), поштовим зв’язком, електронною поштою надійшло 238 документів. Крім цього, від громадян надійшло 207 звернень. Кореспондентам (юридичним та фізичним особам), що перебувають в Україні і за кордоном, відправлено 544 вихідні документи.
Відповідно до законодавства проводилися первинні та повторні інструктажі працівників ГДА УІНП з охорони праці та пожежної безпеки.
ВИКОРИСТАННЯ КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ
ГДА УІНП фінансується з Державного бюджету України за бюджетною програмою КПКВК 3809020 «Заходи з реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті, забезпечення діяльності Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності та Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті».
Кошторисом на 2024 рік ГДА УІНП було затверджено видатки загального фонду Державного бюджету України в сумі 5079,5 тис грн.
Протягом 2024 року ГДА УІНП укладено 31 господарський договір, в тому числі 3 додаткові угоди.
Зокрема, підписано з Дирекцією з експлуатації державних архівних установ України договір оренди нежитлових приміщень загальною площею 162,2 кв. м. за адресою: м. Київ, вул. Солом`янська, 24 для розміщення архівосховищ та робочих кабінетів для працівників ГДА УІНП. Також підписано з ДЕКС ЦДАУ Договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю.
Підготовлено звіт про використання грантових коштів, отриманих за проєктом «Громадянам – вільний он-лайн доступ до документів репресивних органів СРСР» через фундацію «Нouse of Europe».
Також архів в установленому законодавством порядку подав обґрунтовані пропозиції до бюджетного запиту на 2025 рік щодо фінансування діяльності архіву і розвитку архівної справи.
В.о. директора ГДА УІНП Світлана СТАРОВОЙТ