icon facebook inst.png icon youtube
Новини

Напередодні Міжнародного дня героїв боротьби з тоталітаризмом, запровадженого Європарламентом, запрошуємо на міжнародний захід, який пройде і за участі Архіву національної пам'яті.

22052023

Міжнародну публічну зустріч «Повстання в ГУЛАГу: люди проти тоталітаризму» присвячено 70-річчю Норильського та Воркутинського повстань. Саме 25 травня 1953 року в таборах радянського ГУЛАГу в Норильську розпочалося повстання вʼязнів. Через два місяці,19 липня 1953-го, повстали також вʼязні у Воркуті. Люди, увʼязнені радянським тоталітаризмом із політичних мотивів, у геть нелюдських умовах спромоглися на протест проти системи пригноблення. Вони апелювали до людської гідності та обʼєднували довкола спротиву тоталітарній машині людей різних національностей.

Українці відіграли у повстаннях знакову роль – вони були їх ініціаторами та активними учасниками.

Значення тих подій досі мало відоме широкому загалу навіть в Україні. Повстання сприяли демонтажу системи ГУЛАГу, побудованої на рабській праці увʼязнених, що відігравала в часи Сталіна ключову роль у радянській економіці. Є й інші особливості повстань, які належить обговорювати та усвідомлювати, – ненасильницький спротив, акцент на правах людини, єднання людей різних націй – і це в найбільш людиноненависницькому, в ізольованому від світу, сповненому насильства середовищі.

У зустрічі візьмуть участь представники парламентів та урядових органів України й Литви:

віцеспікер Сейму Литви Паулюс Сауґардас,

голова Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв,

постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева,

заступник голови Українського інституту національної памʼяті Володимир Тиліщак.

дослідники теми з України, Казахстану, Японії:

співробітниця Українського інституту національної памʼяті, кандидат історичних наук Леся Бондарук,

президент Асоціації україністів Японії, доктор історичних наук, доктор економічних наук Окабе Йошихіко,

професор Жезказганського університету імені О. А. Байконурова, доктор історичних наук Турганбек Алланіязов,

а також ті, хто мав безпосередній досвід спілкування з учасниками Норильського та Воркутинського повстань:

історик, викладач, онук лідера Норильського повстання Євгена Грицяка Тарас Романюк,

головна редакторка газети "День" Лариса Івшина (участь уточнюється),

режисер, автор документального циклу "Загадка Норильського повстання", лауреат Шевченківської премії та премії імені Василя Стуса Михайло Ткачук.

Модеруватиме зустріч Мрідула Гош, викладачка Києво-Могилянської академії, голова правління Східноєвропейського інституту розвитку.

Час заходу: 24 травня, 17:00.

Місце: Інформаційно-виставковий центр Музею Майдану (Київ, майдан Незалежності, 18/2, Будинок профспілок, другий поверх).

Щоб відвідати зустріч офлайн, потрібно зареєструватися за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdnU5eqfEgkW_nYlC2mZy5jYEGI7Mkgo42L85Xhvl1uOEVAmw/viewform

Подія також транслюватиметься наживо на ютуб-каналі УІНП та офіційних сторінках УІНП, Інформаційно-виставкового центру Музею Майдану та Національного музею Революції Гідності у фейсбуці.

Організатори: Український інститут національної памʼяті, Національний музей Революції Гідності, Архів національної памʼяті, Києво-Могилянська академія.

 

 

Наші партнери