icon facebook inst.png icon youtube
Новини
Календар подій

Архів національної пам’яті вітає з Днем Незалежності України!

Попри офіційну назву свята вважають, що в неї варто вкладати зміст як День ВІДНОВЛЕННЯ Незалежності нашої держави. Дата відзначення цієї події змінювалася декілька раз.

24082023

В часи холодної війни, особливо після вбивства Степана Бандери, українська діаспора на Заході спонсорувала святкові заходи до події «День незалежності України», що відзначався закордонними українцями 22 січня – в річницю Акту Злуки. Українська громадськість лобіювала участь на таких заходах урядових представників різних рівнів та видання мерами міст прокламацій про позначення 22 січня «Днем незалежності України» на теренах місцевих громад.
 
Але часи змінювалися і 17 березня 1991 року відбувся єдиний в історії СРСР Всесоюзний референдум про збереження СРСР. Одночасно з цим референдумом в Україні, за наполяганням «Народного Руху України за перебудову», було проведене республіканське консультативне опитування: «Чи згодні ви, щоби Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України?». Схвально на нього відповіло понад 80 % опитаних.
 
Наслідком ідеологічної боротьби «Народного Руху України за перебудову» стало те, що референдумом і опитуванням в Україні були легітимізовані щонайменше дві зовсім різні форми союзної держави і зроблений крок до незалежності – зобов'язання республіканській владі розробити й ухвалити Декларацію про державний суверенітет України.
Вже 16 липня 1990 року Верховною Радою УРСР було ухвалено «Декларацію про державний суверенітет України». Одночасно в цей день, Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України».
 
Менш ніж за рік, 18 червня 1991 р. було внесено відповідні зміни до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР, унаслідок чого у переліку святкових днів з'явився запис: «16 липня – День незалежності України».
 
Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року було підтвержено на Всеукраїнському референдумі, виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності України. І 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День незалежності України».
 
А 5 червня 1992 року Верховна Рада України постановила: у частині першій статті 73 Кодексу законів про працю України слова «16 липня – День незалежності України» замінити словами «24 серпня – День незалежності України». Тому від 1992 року День незалежності України щороку відзначається саме 24 серпня.
 
Ще трохи цікавих фактів про процес відновлення незалежності України:
- на Всеукраїнському референдумі народ ухвалив рішення про проголошення незалежності української держави. На аркуші було лише одне запитання: "Чи підтверджуєте ви Акт проголошення незалежності України?" Понад 90% українців з усіх областей відповіли згодою.
- вранці 23 серпня 1991 року було написано чернетку «Акту проголошення незалежності України». Акт написали Леонтій Сандуляк та Левко Лук'яненко у звичайному шкільному зошиті.
- вже наступного дня, 24 серпня 1991 року, на надзвичайному позачерговому засіданні ВР УРСР 346 депутатів проголосували за незалежність України.
- після цього В'ячеслав Чорновіл запропонував внести до зали парламенту синьо-жовтий прапор, з яким українці стояли на барикадах проти ГКЧП у москві, біля російського Білого дому. Потім прапор підняли над куполом українського парламенту.
 
Ще більше цікавої інформації читайте на офіційній фейсбук-сторінці Архіву національної пам'яті: https://www.facebook.com/hdauinp/

 

 

Наші партнери