Як українці шукають правду про репресованих родичів - ексклюзивний матеріал Texty.org.ua на основі даних від Архіву національної пам‘яті.

18102021

Журналістка видання Євгенія Дроздова проаналізувала дані Архіву національної пам'яті і виявила чи багато українцям відомо про своїх закатованих або зниклих без вісти рідних. 

Журналісти проаналізували дані зі звернень до Консультаційного центру з пошуку інформації про репресованих, які надійшли з травня 2020 року до липня 2021-го. Таким чином, виявили які білі плями у пам’яті українців щодо зниклих безвісти чи закатованих рідних.

Отже, у більшості випадків, звертаючись до Архіву національної пам’яті, родичі найчастіше знають:

ім’я та прізвище репресованого;

рік та приблизне місце народження.

Найменше інформації українці мають щодо того:

у чому звинуватили їх родичів;

куди були депортовані чи вислані;

ким працювали на момент арешту.

Саме цю інформацію заявники намагаються віднайти в архівах.

Висновки та дані дуже несподівані та цікаві.

«У часи СРСР люди нерідко намагалися відхреститися від репресованих родичів, адже наявність таких накладала відбиток на всю родину. При вступі до вишів або на службу було звичним вказувати щось на кшталт «репресованих чи засуджених серед родичів немає».

«Допоможіть знайти прадіда…», «Шукаю будь-яку інформація про батька моєї бабусі», «[прізвище] [імʼя] по батькові навіть не знаю, репресований у 1937 році разом із братом».

Тисячі листів-звернень розповідають не тільки сімейні історії втрат, вони також є свідченням того, як мало українці знають про своє коріння.»

Більше дивіться у графіці та читайте у матеріалах: https://bit.ly/3jcgxAw та  https://cutt.ly/WRgqIV0

Наші партнери