icon facebook inst.png icon youtube
Новини
Календар подій

Але цей день несе подвійне смислове навантаження – бо сьогодні ще й Європейський день пам'яті жертв сталінізму та нацизму: міжнародний день пам'яті жертв тоталітарних ідеологій сталінізму та націонал-соціалізму.

23082023

Відзначається ця дата у країнах Європейського Союзу щорічно 23 серпня, у день підписання пакту Молотова — Ріббентропа в 1939 році, що розділив Європу на дві сфери інтересів за допомогою секретних додаткових протоколів.

Якщо про День Державного прапора України сьогодні багато говоритиметься, то про другий смисл дати знають значно менше. Відзначати його запропоновано як день пам'яті жертв всіх тоталітарних і авторитарних режимів було Декларацією Європейського Парламенту «Європейська свідомість і тоталітаризм» «з метою збереження пам'яті про жертв масових депортацій і знищень, укорінення демократії, зміцнення миру та стабільності на … континенті» за ініціативи парламентаріїв країн Балтії. В декларації було зазначено: «Масові депортації, вбивства та закріпачення, вчинені в контексті актів агресії Сталінізмом та Нацизмом попадають в категорію військових злочинів та злочинів проти людства. За міжнародним законом, строки давності не поширені на військові злочини та злочини проти людства.»

Тому 18 червня 2009 року Парламент Естонії на позачерговому засіданні вніс зміни до закону «Про святкові та пам'ятні дати», якими встановив 23 серпня Днем пам'яті жертв сталінізму та комунізму. А з липня 2009 року Комітет з демократії Парламентської асамблеї ОБСЄ прийняв резолюцію «Возз'єднання розділеної Європи», якою пропонувалося встановити 23 серпня як День пам'яті жертв сталінізму та нацизму.

Тому Парламентська Асамблея ОБСЄ 3 липня прийняла Резолюцію «Заохочення прав людини та громадянських свобод у регіоні ОБСЄ в XXI столітті», у якій 23 серпня названо Загальноєвропейським Днем пам'яті жертв сталінізму та нацизму в ім'я збереження пам'яті жертв масових страт і депортацій. Також в резолюції ОБСЄ зазначено, що Європа «пережила два потужних тоталітарних режими, Нацистський та Сталінський, які принесли геноцид, порушення прав та свобод людини, воєнні злочини та злочини проти людства», та закликала членів ОБСЄ зайняти «спільну позицію проти всіх форм тоталітарної влади незалежно від ідеологічної основи» та засудила «героїзацію тоталітарних режимів, включаючи проведення публічних демонстрацій з метою героїзації Нацистського або Сталінського минулого».

17 липня 2009 року Латвійський Сейм на позачерговому засіданні затвердив 23 серпня Днем пам'яті жертв сталінізму та нацизму за пропозицією партії «Громадянський союз», представники якої розробили відповідний законопроєкт.

 

 

Наші партнери